Pozrite si, ako vyzerá nová 50-eurová bankovka

1 1355

FRANKFURT NAD MOHANOM – Európska centrálna banka (ECB) predstavila dnes vo Frankfurte nad Mohanom novú, ťažšie falšovateľnú 50-eurovú bankovku. Informuje o tom agentúra DPA.

Doteraz je táto bankovka najviac falšovanou v peňazokazeckých dielňach. ECB vydala v novej verzii päť-, desať- a dvadsaťeurovky. Nová bankovka má číslo 50 smaragdové a mení farbu, ak sa nastaví naň dopadajúce svetlo pod iným uhlom.

Na bankovke je aj množstvo ďalších ochranných prvkov. Do obehu nepríde hneď. Najprv ju dostanú banky a obchodníci, aby si zvykli na nové platidlo. A samozrejme, musia si nastaviť na ne aj svoje detekčné zariadenia. Budú sa musieť prispôsobiť aj peňažné automaty. V roku 2013, keď sa dala do obehu nová päťeurovka, ľudia mali problémy platiť ňou cestové lístky alebo parkovacie tikety. Nepodarilo sa ich totiž včas prestaviť.

Staré päťdesiatky zostanú v obehu a centrálne banky ich budú sťahovať postupne. Nemecká centrálna banka informovala, že 25. novembra 2015 prišla do obehu nová 20-eurovka. Už v marci ich v obehu nahradili nové bankovky v rozsahu 85 %.

Pre falšovateľov sú bankovky výnosnou činnosťou. ECB stiahla vlani z obehu 899.000 falošných bankoviek. Výsledok bol najhorší od roku 2002, keď sa platidlá ECB dostali prvýkrát do rúk verejnosti.

V polovici minulého roka bolo v obehu 18 miliárd bankoviek ECB. Znalci tvrdia, že miera ich falšovania je teda pomerne nízka. Na 10.000 obyvateľov únie ich pripadlo 27.

Nové bankovky prídu do obehu časom. APA informovala, že v Rakúsku ich doň centrálna banka uvoľní na jar 2017.