Pozrite sa, v ktorej časti Európy najlepšie zarábajú top manažéri

0 1313
TASR/Michal Svítok

top manažéri

Medzinárodný prieskum platov Paylab v septembri 2016 analyzoval platy vrcholového manažmentu v 9 krajinách regiónu za posledných 12 mesiacov a zistil, že najvyššiu výplatnú pásku majú top manažéri v Prahe a Bratislave. Naopak, najnižšie zárobky majú ľudia vo vedúcich pozíciách v pobaltských krajinách.

Práca v hlavných mestách je vždy platovo výhodnejšia. Spomedzi sledovaných krajín zamestnanci najlepšie zarábajú v Bratislave, kde sa priemerný hrubý plat pohybuje na úrovni 1400 eur. Slovensko má aj spomedzi všetkých sledovaných štátov najväčší, až 20-% rozdiel medzi priemerným zárobkom v krajine a priemerným zárobkom v hlavnom meste. Výrazné rozdiely sú aj v Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku a v Bosne a Hercegovine, kde zamestnanci v hlavnom meste zarábajú o 15 až 18 % viac, ako je priemer v krajine. Najmenšie rozdiely majú pobaltské hlavné mestá Tallin, Riga a Vilnius, kde sa zarába v priemere len o 7 % viac, ako je priemer v každej krajine.

V srbskom Belehrade sú platy asi o desatinu vyššie ako mimo mesta. Práve Belehrad sa ocitol na chvoste rebríčka spomedzi sledovaných hlavných miest, keďže ľudia tam zarábajú v priemere 736 eur v hrubom.

Čo sa týka platov vrcholových manažérov, prieskum sleduje priemer v hlavných mestách za top manažérov všetkých typov spoločností, či už podľa veľkosti firmy alebo odvetvia a v platoch sú zarátané aj prípadné odmeny a bonusy. Spomedzi sledovaných krajín najviac zarábajú šéfovia v Prahe, kde je priemerná hrubá výška ich mzdy 3980 eur, čo je skoro trojnásobok priemerného zárobku v Prahe. V Českej republike sú spomedzi sledovaných štátov najväčšie rozdiely medzi priemernými platmi v meste a výplatami top manažérov.

Druhou krajinou, kde sa vo vedení firiem najviac zarába, je Bratislava s priemerom 3702 eur, čo je 2,6-krát viac ako priemerný plat v meste. Treťou metropolou je Záhreb s priemerom 3131 eur, pričom toto mesto skončilo v rebríčku najlepšie zo sledovaných balkánskych krajín. Štvrtá priečka patrí Budapešti s 3036 eurami.

Najmenej si nájdu na výplatnej páske vedúci pracovníci v litovskom Vilniuse, kde sa suma pohybuje len okolo 1567 eur. O niečo lepšie sú na tom kolegovia v lotyšskej Rige, kde je top manažment odmeňovaný v priemere 1610 eurami. Spomedzi troch pobaltských štátov sa vo všeobecnosti najlepšie zarába v estónskom Talline, kde top manažéri zarábajú v priemere 2010 eur. Zaujímavosťou je, že v pobaltských krajinách sú spomedzi sledovaných krajín najmenšie vertikálne rozdiely medzi priemerným platom v meste a zárobkom top manažmentu. Plat vedenia sa rovná v priemere len 1,7-násobku priemerného platu v meste. Pre porovnanie, na Balkáne v mestách Záhreb, Sarajevo a Belehrad zarába top manažment približne 2,5-násobok viac, ako je priemer v meste. Najviac, až trojnásobok priemeru v meste, zarábajú top manažéri v už spomínanej Prahe.

Paylab je medzinárodná platforma pre prieskum platov, ktorá zbiera informácie o zárobkoch a bonusoch zamestnancov na rôznych pracovných pozíciách. Do prieskumu platov TOP manažérov bolo zahrnutých 9 hlavných miest, a to Belehrad (Srbsko), Bratislava (Slovensko), Budapešť (Maďarsko), Praha (Česká republika), Riga (Lotyšsko), Sarajevo (Bosna a Hercegovina), Tallinn (Estónsko) , Vilnius (Litva) a Zahreb (Chorvátsko).

TASR informovala spoločnosť Profesia.