POZITÍVNY TREND: Pokles insolventnosti firiem v SR má dosiahnuť 5 %

0 781
TASR/Michal Svítok
Ilustračné foto.

Bratislava – Insolventnosť firiem celosvetovo kontinuálne klesala, no v poslednom období už len veľmi pomaly. Nastáva zvrat. Vyhliadky platobnej schopnosti firiem pre rok 2017 sú už pesimistické a experti očakávajú nárast insolvencií. Ukázala to štúdia Business Insolvency Worldwide – Economic Outlook 1230-1231 za obdobie november – december 2016.

Svetový Insolvenčný Index Euler Hermes zaznamenal koncom minulého roka už len jemný pokles, a to o 2 %. Niekoľko rokov predtým si tento ukazovateľ platobnej neschopnosti firiem udržiaval výraznejší pokles. Odborníci Euler Hermes predpokladajú, že v roku 2017 dôjde k nárastu insolvencií celosvetovo o jedno percento.

„Trend nárastu platobnej neschopnosti na globálnej úrovni nie je nič potešujúce, najmä pre hrozbu z následného naštrbenia obchodných vzťahov medzi jednotlivými krajinami. Rastúcu mieru insolventnosti možno badať aj pri takých svetových veľmociach, ako sú USA, Rusko a Čína, čo je značne alarmujúce,“ komentuje predpoklady na rok 2017 Country Manager spoločnosti Euler Hermes Peter Mucina.

Podľa neho firmám komplikuje život silný deflačný tlak a tlmený celosvetový dopyt. Globálny ekonomický rast nedokáže dostatočne akcelerovať a v nadchádzajúcich rokoch neprekročí hranicu +3 %. V regiónoch ako Ázia, Tichomorie, Severná a Južná Amerika narastá počet bankrotov a aj v Európe pozitívne trendy pomaly oslabujú. To sa rovnako tak podpísalo pod tlmený pokles insolvencií firiem vo svete.

Čo sa týka konkrétne Slovenska, pre tento rok sa ešte očakáva päťpercentný pokles platobnej neschopnosti firiem, čo je v porovnaní s celosvetovým priemerom pomerne dobrá správa.

„Pokles insolventnosti slovenských firiem na úrovni 5 % bol aj vlani a s rovnakým výhľadom pre tento rok možno konštatovať, že naša krajina si po rokoch nárastu tohto ukazovateľa už začína udržiavať pozitívny trend zlepšovania finančnej kondície firiem,“ zdôrazňuje Mucina.

TASR informovala spoločnosť Euler Hermes.