Poslanci KDH chcú, aby knižnice zamestnávali v prvom rade odborníkov

0 796
TASR/Henrich Mišovič

Bratislava – V knižnice by mali zamestnávať v prvom rade ľudí, ktorí sú na túto prácu kvalifikovaní. Myslia si to kresťanskí demokrati, ktorí chcú zriaďovateľov knižníc primäť k zamestnávaniu odborníkov novelou zákona o knižniciach.

„Je totiž nemilou skutočnosťou, že absolventi špecializovaných odborov, ktoré sú svojím študijným programom zamerané priamo na odborné potreby knižníc, v týchto knižniciach nemôžu nájsť zamestnanie,“ vysvetľujú svoj zámer poslanci za KDH Pavol Abrhan a Marián Radošovský.

Zdôrazňujú, že práca v knižnici nie je len ukladanie kníh do políc. „Je to často náročná činnosť, napr. reparácia kníh, obnovovanie knižného fondu, na ktorú je potrebné mať odborné vzdelanie,“ vysvetľujú predkladatelia.

Od svojej novely si sľubujú obmedzenie politických nominácií na riadiace funkcie v slovenských knižniciach.„Do popredia návrh totiž kladie vzdelanie a odborné skúsenosti pred stranícku nomináciu,“ uvádzajú kresťanskí demokrati, ktorí by chceli, aby novela nadobudla účinnosť od 31. decembra 2015.