Portugalská ekonomika ožíva, potrebné sú však ďalšie reformy

0 668
Ilustračné foto. TASR/AP/Francisco Seco

LISABON – Portugalská ekonomika aktuálne ožíva. Vďačí za to krátkodobým pozitívnym faktorom, krajina však musí riešiť problémy, ktoré majú svoje korene ešte pred rokom 2011, keď Lisabon dostal finančnú pomoc, uviedol Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej správe zverejnenej v piatok (8. 5.).

Informovala o tom agentúra AP.

Portugalsko podobne ako zvyšok eurozóny profituje z nízkych úrokových sadzieb, lacnej ropy a slabého eura, čo podporuje rast exportu, uviedol MMF. Fond však upozornil, že strednodobé vyhliadky portugalskej ekonomiky stále zhoršujú zdedené problémy. Medzi ne patrí vysoký privátny, verejný a firemný dlh, ktorý donútil Portugalsko, aby v roku 2011 požiadalo o finančnú pomoc.

Medzi ďalšie problémy podľa MMF patrí nízka úroveň investícií a nezamestnanosť, ktorej miera sa nachádza na úrovni okolo 14 %. Navyše, tri najdôležitejšie ratingové agentúry stále hodnotia úverovú bonitu krajiny známkami, ktoré sú v špekulatívnom pásme. Bankový systém zostáva neziskový a zaťažujú ho nesplácané úvery.

MMF požaduje od Lisabonu ďalšie zníženie vládnych výdavkov tým, že urýchli realizáciu štrukturálnych reforiem týkajúcich sa miezd a dôchodkov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP/Francisco Seco