Poprední ekonómovia podporujú zrušenie mincí a bankoviek

0 981
Ilustračné foto. TASR/AP

Berlín 17. mája (TASR) – Poprední ekonómovia podporujú zrušenie fyzických peňazí. „Pri súčasných technických možnostiach sú mince a bankovky skutočným anachronizmom,“ povedal ekonomický poradca nemeckej vlády Peter Bofinger pre časopis Spiegel. Informovali o tom Spiegel a agentúra DPA.

Zrušenie fyzických peňazí by pomohlo zasiahnuť proti čiernej práci a drogám a uľahčilo centrálnym bankám uskutočňovať ich peňažnú politiku. Bofinger vyzval nemeckú vládu, aby na medzinárodnej úrovni podporila zrušenie hotovosti. „Bola by to naozaj dobrá téma pre program summitu G7 v Elmau,“ dodal Bofinger.

 

O zrušení fyzickej hotovosti budú v pondelok (18.5.) diskutovať ekonómovia a zástupcovia centrálnych a komerčných bánk na seminári zorganizovanom Švajčiarskou národnou bankou v Londýne. Jedným z účastníkov je aj harvardský ekonóm a bývalý šéf-ekonóm Medzinárodného menového fondu Kenneth Rogoff. Ten v rozhovore pre denník Handelsblatt navrhol, aby sa spočiatku vydávali len bankovky s nižšou hodnotou. „Veľká časť negatívnych sprievodných znakov používania hotovosti súvisí s veľkými bankovkami. Veľa dosiahneme už tým, že ich prestaneme vydávať,“ tvrdí Rogoff. Ako dôvod uvádza anonymitu hotovosti a jej zneužívanie pre nelegálne transakcie alebo daňové úniky.