Junior Accountant

    0 153

    2071101

    en

    Dátum zadania pracovnej ponuky

    2015-04-02 15:01:26

    • Účtovník
    • Fakturant
    • Pokladník
    • Hlavný účtovník
    • Ekonóm

    • Ekonomika, financie, účtovníctvo

    Reporting directly to the senior accountnat, the juinor accountant is primarily responsible for maintenance of accounting records, Candidates should have a basic understanding of Slovak accounting, Corporate Income Tax and VAT requirements and be comfortable at communicating in English.
    Job specification includes:
    – Bookkeeping and accounting for small and medium size companies,
    – Preparation of accounting documentation,
    – Such other related duties as may be instructed from time to time.

    Požiadavky na uchádzača

    – Hard working, continuous learner
    – Confident self-starter who is able to work effectively
    – Personality: Good presentation, confident, articulate, team player
    – experience as an accountant, an advantage

    – Motivating remuneration based on the performance
    – Challenging work and opportunity for professional development in multinational company
    – Trainings

    Spoločnosť Baker Tilly Slovakia je nezávislým členom skupiny Baker Tilly International.

    V rámci územia Slovenskej republiky je Baker Tilly Slovakia jednou z popredných audítorských, účtovných a poradenských spoločností. Naše dobré meno a povesť sú založené na tom, že svojim klientom poskytujeme kvalitné služby na vysokej úrovni. Spojenie medzinárodných skúseností so znalosťami miestnych všeobecne záväzných právnych predpisov nám umožňuje pomôcť našim klientom ľahšie porozumieť miestne účtovné predpisy.

    Možný dátum nástupu

    01.06.2015

    Typ pracovného pomeru

    • full-time

    Dosiahnuté vzdelanie

    • University education (Master’s degree)
    • University education (Bachelor’s degree)
    • Postgraduate (Doctorate)

    Názov spoločnosti

    Baker Tilly Slovakia Accounting s.r.o.

    25

    Accounting and Audit

    Znalosti

    • Language skills
    • English – advanced
    • Administrative and economic skills
    • Double-entry bookkeeping – advanced