Freight Agent

    0 179

    2032571

    en

    Dátum zadania pracovnej ponuky

    2015-04-03 11:32:41

    • Autoelektrikár
    • Automechanik
    • Konštruktér
    • Kontrolór kvality
    • Autoklampiar

    • Automobilový priemysel

    Do you want to grow with us? Become a part of mutual success!
    We provide for our clients air shipping too – we cooperate with various airlines.
    If you like having satisfied client behind your work and if you like to plan and organize, you can find your place in our team.

    * ensuring shipment of client’s air, ocean and road mails
    * issuance of needed air, ocean and road cargo documents
    * invoicing of trade events
    * cooperation with customs
    * dealing with unusual situations regarding air, ocean and road traffic
    * securing air, ocean and road ways
    * participation in deparmental success

    Požiadavky na uchádzača

    * High school degree/College diploma
    * experience gained on similar position in air transport; at least one year
    * English on communication level
    * fluent Slovak
    * good knowledge of MS Excel
    * excellent communication skills, flexibility and rigorousness
    * organizational skills and logical thinking

    * team cooperation environment
    * possibility of personal and proffesional grow and self-fullfilment
    * direct aproach and dynamic work environment
    * fixed-duration employment with a possibility of extension in case of mutual satisfaction

    Are you looking for self-fullfilment and an interesting job?
    Are you interested in this position and would you like to join? Feel free to contact us with you CV in Slovak and in English language too.

    UPS je globálna spoločnosť s jednou z najviac uznávaných a obdivovaných značiek na svete. Počas niekoľkých málo rokov sa stala najväčšou svetovou spoločnosťou na doručovanie balíkov a celosvetovým vedúcim dodávateľom špecializovaných služieb, ako v preprave, tak v logistike. Každý deň zvládame tok tovaru, peňažných prostriedkov a informácií vo viac ako 200 krajinách a územiach po celom svete. Do svojho tímu hľadáme záujemcov o spoločný rast a úspech.

    Možný dátum nástupu

    13.04.2015

    Typ pracovného pomeru

    • full-time

    Dosiahnuté vzdelanie

    • Secondary with school-leaving examination
    • Follow-up/Higher Professional Education
    • University education (Master’s degree)
    • University student
    • University education (Bachelor’s degree)
    • Postgraduate (Doctorate)

    Názov spoločnosti

    UPS SCS (Slovakia) s.r.o.

    Transport, Logistics

    Znalosti

    • Language skills
    • English – advanced