CAD Software Developer (C++, C#)

    0 196

    2047082

    en

    Dátum zadania pracovnej ponuky

    2015-03-13 16:11:08

    • IT architekt
    • Programátor
    • Softvérový inžinier

    • Informačné technológie

    Design and develop new features of Allplan – the leading European CAD system for architects and building engineers – using agile methods and development environment based on C++ and C#.
    Work in a small, self-organized scrum team, cooperate in an international development organization with main development centers in Bratislava and Munich.

    Požiadavky na uchádzača

    – Good team player, contribute to the success of your team
    – Very good software design and coding skills (OOP, C++, C#)
    – Good spoken and written English and Slovak/Czech
    – Previous experience with agile/scrum is an advantage

    – Interesting work in an established international company, with advanced technologies and agile methods (scrum).
    – Professional growth possibilities (training, conferences, literature), informal, friendly atmosphere, good remuneration and benefits program.

    More details about career opportunities at Nemetschek Allplan Slovensko can be found here (in Slovak):

    Koncern Nemetschek je popredným svetovým dodávateľom software a informačných technológií pre architektúru a stavebníctvo. Skupinu Nemetschek tvoria značky ako Allplan, Archicad, VectorWorks, Cinema4D, SCIA a iné, ktoré vyvíjame v technologických centrách Mníchov, Bratislava, Columbia (Maryland), Budapešť, Praha, Salzburg. Naše riešenia používajú zákazníci vo viac ako 150 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1992.

    Typ pracovného pomeru

    • full-time
    • trade licence

    Dosiahnuté vzdelanie

    • University education (Master’s degree)
    • Postgraduate (Doctorate)

    Názov spoločnosti

    Nemetschek Allplan Slovensko s. r. o.

    80

    Information Technology

    Znalosti

    • Language skills
    • English – advanced
    • Computer skills – programmer
    • C# – advanced