Poistné za január 2016 treba zaplatiť v tvare IBAN

0 779
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava – Živnostníci, ostatné zárobkovo činné osoby (SZČO) i dobrovoľne poistené osoby (DPO) majú posledné dni na zaplatenie novej sumy poistného do Sociálnej poisťovne (SP) za január 2016, a to do 8. februára 2016.

Osoby, ktoré platia poistné z minimálneho alebo maximálneho vymeriavacieho základu, by nemali zabudnúť na zmenu sumy poistného na trvalom príkaze v banke, pričom platbu musia uhradiť na účet svojej pobočky SP v tvare IBAN. Čísla účtov v tvare IBAN si môžu overiť aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne: http://www.socpoist.sk/cisla-uctov-pobociek-sp. Nájdu tam aj informácie o správnej identifikácii platieb variabilným a špecifickým symbolom.

Výška minimálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného od 1. januára 2016 je 429 eur. Suma poistného vypočítaná z tohto nového minimálneho vymeriavacieho základu pre živnostníkov a ostatné SZČO predstavuje 142,20 eura mesačne a pre DPO je vo výške 150,78 eura. Zmenila sa aj výška maximálneho vymeriavacieho základu. Od 1. januára 2016 predstavuje 4290 eur, pričom suma poistného vypočítaná z nového maximálneho vymeriavacieho základu je pre SZČO 1422,13 eura.

TASR informovala Sociálna poisťovňa.