Podľa štúdie Európu čaká nová vlna investícií z Číny

0 943
Ilustračné foto. TASR/AP
BERLÍN- Druhá najsilnejšia ekonomika sveta sa vyvíja rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo, a stáva sa hnacou silou globálneho toku kapitálu.
Ako vyplýva z najnovšej štúdie o čínskych investíciách, Európu čaká nová vlna investícií z Číny. S odvolaním sa na štúdiu inštitútu Merics China a výskumnej skupiny Rhodium o tom informovala agentúra DPA.

Hodnota čínskeho vlastníctva vo svete sa má len v priebehu piatich rokov zvýšiť zo súčasných 6,4 bilióna USD (5,71 bilióna eur) až na 20 biliónov USD. Priame čínske investície v zahraničí v súčasnosti presahujú 100 miliárd USD ročne a najväčší záujem majú investori o technológie, obchodné značky a nehnuteľnosti. Štúdia tvrdí, že starý čínsky model založený na obchode a vlastníctve akcií doslúžil.

Prvá vlna čínskych investícií zasiahne Európu plnou silou. Kým do roku 2005 boli takmer nulové, vlani dosiahli až 14 miliárd eur ročne. V rokoch 2000 až 2014 sa uskutočnilo viac než 1000 transakcií v hodnote 46 miliárd eur, vrátane zakladania nových firiem, fúzií a akvizícií.

Medzi cieľovými krajinami je Nemecko so sumou 6,9 miliardy eur na druhom mieste za Veľkou Britániou. Čínske investície v Nemecku od roku 2011 prudko stúpajú a dosahujú jednu až dve miliardy eur ročne. Čínski investori majú v Nemecku záujem predovšetkým o modernú automobilovú výrobu, ako aj priemyselné technológie, kam od roku 2000 smerovalo 65 % investícií zväčša vo forme menších akvizícií. Ďalšími oblasťami záujmu sú obnoviteľné zdroje energie, spotrebný tovar a finančné a dopravné služby.

Podľa zistení štúdie európske podniky sú v dobrej pozícii, nakoľko s Čínou úzko spolupracujú. Autori štúdie vyzývajú politikov, aby využili výhody týchto zmien a minimalizovali riziká. Mali by sa vyhnúť populistickým ochranným opatreniam, no zároveň by mali vyzvať Čínu, aby sa viac otvorila európskym investorom. „Dnes stojíme na prahu razantného nárastu kapitálového toku z Číny,“ hovorí štúdia. „To naprieč finančné trhy vyšle šokovú vlnu.“

Zdroj: TASR
Foto: TASR/AP