Podľa producentov mlieka by sa krízová situácia mala riešit v Bruseli

0 632
Ilustračné foto. TASR - Pavol Ďurčo
KEŽMAROK – Slovenskí producenti mlieka a mliečnych výrobkov tvrdia, že by sa mala nájsť cesta na pomoc poľnohospodárom na preklenutie krízového obdobia. Problém by sa však mal riešiť najmä v Bruseli. Uviedli to dnes na stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom v Tatranskej mliekarni v Kežmarku.

„Slovensko určite nevyrieši prebytky mlieka. Komplexné riešenia by sa mali prijímať ale v Bruseli,“ uviedol generálny riaditeľ Tatranských mliekarní Ľubomír Valčuha.

Kiska povedal, že na stretnutí sa rozoberala predovšetkým téma mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku.„Z pohľadu historického vývoja pohybu ceny mlieka nie sme v jednoduchom období, aby sme udržali farmárov a podporili stavy hovädzieho dobytka, aby sme to udržali a nepustili náš slovenský trh. Ak ho raz pustíme, tak sa to ťažko vráti späť. Tatranské mliekarne vyrábajú výhradne slovenské mlieko, majú zmluvy s farmármi a družstevníkmi zo širokého okolia a čelia dovozu zahraničných výrobkov,“ informoval prezident.

Situácia na Slovensku sa podľa slov Valčuhu žiadnym spôsobom nezlepšuje. „Dá sa povedať, že sa zhoršuje. My ťažíme z toho, že máme široký sortiment výrobkov. Damping cítime najmä pri trvanlivých výrobkoch. Dúfame, že vývoj bude v najbližšom období stabilizovaný,“ uviedol generálny riaditeľ mliekarne. Ako doplnil, spoločnosť nakupuje mlieko za 0,31 eura od slovenských producentov a pritom môže dovážať mlieko za 0,17 eura z Nemecka. „Išlo by však o krátkodobú záležitosť. Keď niekto pochopí, že potrebujete mlieko, tak by sa tá cena menila. Staviame na našich poľnohospodároch a urobíme všetko pre to, aby oni vydržali pri mlieku,“ dodal Valčuha s tým, že je v ich záujme, aby sa mlieko na Slovensku vyrábalo.