Počet slovenských milionárov vlani rástol dvakrát rýchlejšie ako v Európe

2 1488
Ilustračné foto
Ilustračné foto. FOTO TASR/archív

Bratislava 27. augusta (TASR) – Počet milionárov na Slovensku rastie. V minulom roku sa medziročne zvýšil o viac ako 9 % na 4200. Slovenských milionárov tak pribúdalo dvakrát rýchlejšie ako v Európe. Vyplýva to z údajov Svetovej správy o bohatstve 2015, ktorú vydala spoločnosť Capgemini v spolupráci s RBC Wealth Management.

Rýchly rast počtu milionárov v SR pripisuje správa predovšetkým vývoju hrubého domáceho produktu (HDP), oživeniu súkromnej spotreby a tiež kapitalizácie burzy cenných papierov v Bratislave. Ešte rýchlejšie pribúdanie milionárov medziročne o 10,3 % zaznamenalo Česko, keď vlani dosiahol ich počet 21.400. Zo susedných krajín vedie Rakúsko so 114.000 milionármi, čím sa dostalo na 23. priečku na svete.

Počet milionárov na Slovensku rástol napriek kríze a v priebehu posledných piatich rokov sa zvýšil celkovo až o polovicu z 2770 v roku 2009. „Tento vývoj nie je prekvapujúci, keďže Slovensko stále dobieha ekonomickú úroveň západnej Európy,“ uvádza sa v správe. Napriek rýchlemu rastu tvorí podiel milionárov na celkovej populácii SR len 0,08 %, kým napríklad v Česku je to 0,2 %, v Rakúsku 1,36 % a vo Švajčiarsku až 4,29 % populácie.

Zloženie majetku aj zamerania investícií milionárov sa v 1. štvrťroku 2015 zmenili. „Približne päť rokov ustáleného rastu na svetových kapitálových trhoch spôsobilo, že investície do cenných papierov predbehli majetok držaný v hotovosti, ktorý doteraz tvoril značnú časť celkového majetku milionárov,“ priblížil Andrew Lee z Capgemini. Zvýšené investovanie do cenných papierov podľa neho naznačuje pomaly sa zväčšujúcu chuť riskovať.

Na druhej strane viac ako 25 % majetku držanom v hotovosti súvisí s potrebou financovania životného štýlu a zabezpečenia finančnej istoty. Ostatné aktíva milionárov pochádzajú z nehnuteľností (17,6 %), stáleho príjmu (16,9 %) a z alternatívnych investícií (13 %).

„V posledných rokoch sme zaznamenali rastúci podiel alternatívnych investícií do vášní, ako sú luxusné automobily a veterány, umenie a starožitnosti alebo šperky a hodinky, ktoré využíva skoro pätina slovenských milionárov,“ opísal výkonný riaditeľ Capgemini Slovensko Ivo Petrenčík.

Investičné preferencie sa líšia podľa pohlavia, ženy uprednostňujú hotovosť oproti investovaniu do cenných papierov. Správa ukázala tiež, že pôžičky sú v portfóliu milionárov pomerne rozšírené. Až 18 % aktív je financovaných cez požičané peniaze, a to hlavne u žien, bohatších milionárov a u mladších ako 40 rokov. Tieto peniaze využívajú na zabezpečenie svojich investícií (40 %) a kúpu nehnuteľností (22 %). Najviac si požičiavajú v Latinskej Amerike.

  • v globále sa máme super, najmä

    tí, čo sa ničoho neštítia. Česť výnimkam, ak sú: „Tento vývoj nie je prekvapujúci, keďže Slovensko stále dobieha ekonomickú úroveň západnej Európy,“ … koľkí „milionári“ „vznikli“ na základe podvodov s DPH alebo keď z peňazí získaných zo štátnej zákazky nevyplatili subdodávateľov? TOTO už SPRÁVA neuvádza? Alebo uvedení milionári sa v nej nenachádzajú? Vlaky zadarmo, sociálne balíčky a podobné kroky na korupciu voličov stále vygenerujú vládu, ktorá nebude musieť nič riešiť a znovu sa dostane ku korytu. Hlavne, že sa posunieme vyššie v rebríčku milionárov. A možno rovnakým tempom prekračujeme priemerný rast občanov žijúcich pod hranicou chudoby. Počas vlády sociál- ne-cítiacej vlády.

  • Štefan Edmund Valica

    strach a hroza, a tak isto rychlo pribuda chudoby, toto sme chceli priatelia? LOL