Počet ľudí, ktorí odídu z druhého piliera, môže byť zatiaľ najväčší

0 710
Ilustračné foto. TASR - Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Čoraz viac ľudí prestáva veriť súkromnému sporeniu na dôchodok v druhom pilieri, uvádza denník PRAVDA. Zo systému možno odísť od 15. marca do 15. júna. 

Úbytok už presiahol hranicu 30.000, čo je výrazne viac ako v úvodoch minulých otvorení. Za necelé prvé dva mesiace štvrtého otvorenia druhého piliera vystúpil až 15-násobne väčší počet ľudí ako pri predchádzajúcom otvorení.

Ak by sa potvrdila doterajšia prax, že ľudia presúvali úspory do Sociálnej poisťovne až v poslednej chvíli, odlev môže byť teraz najväčší. V druhom pilieri má 1,5 milióna ľudí 6,6 miliardy eur. Pri predchádzajúcich otvoreniach systému v roku 2008 vystúpilo 106.000 ľudí, v roku 2009 66.000 a v roku 2013 90.000. Sociálna poisťovňa potvrdila, že bude ľuďom posielať ešte jeden list.

„Pôjde o apel na ľudí, aby dobre svoje rozhodnutie zvážili podľa vlastnej životnej situácie, pretože dôsledky ponesú iba oni,“ načrtol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Pri vstupe do druhého piliera boli ľudia lákaní na vidinu vysokých dôchodkov. No v realite sa predpokladá, že druhý pilier sa oplatí hlavne mladým ľuďom a zamestnancom s nadpriemernými príjmami. Denník sa téme venuje na prvej a desiatej strane v článku „Úder druhému pilieru? Odísť môže najviac ľudí“.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Oliver Ondráš