Počet bankárov, ktorí zarobia vyše milión eur ročne, stúpol o tretinu

0 710
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Viedeň – Počet európskych bankárov, ktorí zarábajú viac než milión eur ročne, vo finančnom roku 2015 výrazne vzrástol. Ako vyplýva z najnovšej analýzy Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), ich počet medziročne stúpol o tretinu z 3865 na 5142 a v porovnaní s rokom 2013 išlo o nárast takmer o 62 %.


S odstupom najviac bankových milionárov sa nachádza vo Veľkej Británii, konkrétne 4133, kým v roku 2014 ich bolo 2926. EBA tento vývoj pripisuje predovšetkým vývoju výmenných kurzov, keďže britskí bankári a investiční experti poberajú platy v librách, kým štatistika EBA je vedená v eurách.

Na druhom mieste sa nachádza Nemecko, kde viac než milión eur za rok zarobilo 279 bankárov. V Rakúsku je bankových milionárov 31.

V prípade investičných bankárov a správcov aktív môžu byť odmeny astronomické. V analýze sa nájdu osoby, ktoré zarobili 34 miliónov eur, EBA však neuvádza, o koho ide.

EBA sa pri svojej analýze spoliehala na správy z 22 štátov, pričom v ôsmich bolo menej než desať bankových milionárov. Grécko, Fínsko a Lotyšsko mali vo finančnom roku 2015 len jedného takéhoto milionára.