Po sezónnych prácach nevzniká automaticky nárok na dávku v nezamestnanosti

0 716
Ilustračné foto. TASR - Henrich Mišovič

Niektorí sa mylne domnievajú, že po sezónnych prácach im stačí získať 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné štyri roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Poistenci, ktorí žiadajú o dávku v nezamestnanosti po ukončení sezónnych prác, musia na priznanie tejto dávky splniť všetky zákonné podmienky. Niektorí sa mylne domnievajú, že po sezónnych prácach im stačí získať 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné štyri roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie a nie za posledné tri roky.

Toto však platí len vtedy, ak poistenec pracoval výhradne na pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemal ani jediný deň pracovný pomer na dobu neurčitú. „V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že prácu na základe dohody nemožno považovať za obdobie zamestnania na dobu určitú,“ spresňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Ak sa občan vracia zo sezónnych prác v zahraničí, napr. zo zberu ovocia, splnil všetky podmienky pre dávku v nezamestnanosti a chce o ňu požiadať na Slovensku, mal by si zo zahraničia priniesť doklady potvrdzujúce trvanie pracovného pomeru s uvedením, že išlo o pracovný pomer na dobu určitú. Urýchli to konanie o jeho dávke.