P. KAŽIMÍR: Čínu zaujímajú veľké investície, my by sme privítali aj stredné firmy

2 791

PEKING – Čína prejavuje záujem o veľké investície na Slovensku, pre nás by boli najzaujímavejšie desiatky stredne veľkých čínskych firiem, kde by bol biznis založený na výmene skúseností.

Povedal to minister financií Peter Kažimír po rokovaní s čínskym partnerom Lou Jiwei. Na rokovaní zneli podľa Kažimíra aj výzvy týkajúce sa prilákania čínskej banky či automobilky na Slovensko. Hovoriť by sa o nich malo aj na ďalších rokovaniach.

„Očakávam od toho oživenie vzťahov v tejto oblasti a možnosť toho, aby sa existujúce investície rozšírili,“ odpovedal Kažimír na otázku, čo očakáva od rokovaní o týchto témach. Zároveň priznal, že čínska strana prejavuje záujem o veľké investície. „Roky sa hovorí o vodnej elektrárni na Ipli, na ich radare je možná výstavba diaľničného obchvatu Bratislavy, vedia aj o problémoch v slovensko-talianskych Slovenských elektrárňach,“ priblížil Kažimír, ktorý je v Číne s delegáciou predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

Ide podľa jeho slov o miliardové záležitosti. „Pre veľkú krajinu je asi obvyklý prístup ísť po veľkých číslach. Ale pravdupovediac, pre nás by bolo najzaujímavejšie mať desiatky, možno stovku stredne veľkých čínskych firiem, kde by bol biznis založený na skutočnej výmene know-how, skúsenosti,“ doplnil slovenský minister financií.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Štefan Puškáš