Ostávajú posledné tri dni na daňové priznania

0 623

Bratislava – Na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v riadnom termíne do konca marca zostávajú posledné tri dni. Finančná správa zatiaľ nemá ani polovicu z predpokladaného počtu priznaní.

Finančná správa podľa jej hovorkyne Patrície Macíkovej očakáva približne 1,2 milióna daňových priznaní na daň z príjmov za minulý rok. „Do pondelka 27. marca sme ich prijali elektronicky alebo v papierovej forme necelú polovicu, cca 540.000. Najväčší nápor teda očakávame posledné tri dni na podanie daňového priznania,“ priblížila.

Daniari preto pripravili viaceré opatrenia pre väčší komfort daňovníkov. Dlhšie budú otvorené všetky daňové úrady, pobočky aj kontaktné miesta – 29. a 30. marca do 18. hodiny a posledný deň na podanie daňového priznania 31. marca do 19. hodiny. Dlhšie tiež funguje call centrum na čísle 048/431 72 22. V dňoch 29. a 30. marca do 18. hodiny a posledný marcový deň do polnoci.

K dispozícii je viac ako 50 miest mimo daňový úradov, kde sa preberajú daňové priznania. Ich kompletný zoznam je na internetovej stránke www.financnasprava.sk. Pri najväčšom daňovom úrade na Slovensku v bratislavskej Petržalke bude vo štvrtok a piatok možné podávať daňové priznanie aj prostredníctvom mobilnej kancelárie, bez vystúpenia z auta.

„Na daňovom úrade na Ševčenkovej je taktiež od stredy do konca týždňa pre verejnosť vyhradených viac ako 40 parkovacích miest na zamestnaneckom parkovisku za budovou daňového úradu,“ doplnila Macíková.

Verejní funkcionári majú na podanie majetkových priznaní posledné dni

Verejní činitelia majú na podanie majetkových priznaní už len pár dní. Termín vyprší 31. marca. Aby sa vyhli pokutám, nemali by sa s podaním priznania omeškať ani jeden deň. Zároveň by si mali dať pozor pri vypĺňaní a na nič nezabudnúť. Upozorňuje na to predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik (SaS). Majetkové priznania má na starosti práve jeho výbor.

Povinnosť podať majetkové priznanie sa v súčasnosti týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc SR.

Verejní funkcionári v majetkovom priznaní uvádzajú celkové príjmy za výkon verejnej funkcie za predošlý rok, prípadne aj iné príjmy. Zverejňujú tiež zoznam svojho nehnuteľného a hnuteľného majetku, avšak bez konkrétností. Za verejného funkcionára sa navyše považuje osoba ešte rok odo dňa skončenia výkonu verejnej funkcie.