Opozičné strany chcú robiť osvetu k otvoreniu druhého piliera

0 800
Ilustračné foto. TASR –/Milan Kapusta

Opozičné strany chcú byť nápomocné pri rozhodovaní občanov, ktorí dostanú možnosť od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpiť z 2. dôchodkového piliera. Strana Most-Híd pripravila pre ľudí informačné letáky.

Most-Híd

„Sme presvedčení, že o to viac je teraz úlohou politických strán, aby pomohli sporiteľom v 2. pilieri urobiť zodpovedné a rozvážne rozhodnutie,“ skonštatovala strana Most-Híd v stanovisku pre médiá. Preto chce prostredníctvom informačných letákov zrozumiteľne radiť dotknutým občanom ako sa zachovať.

Občania sa môžu zároveň obrátiť aj na ombudsmana strany Most-Híd. „Vyvinieme maximálne úsilie preto, aby už v poradí štvrté otvorenie 2. piliera ďalej nedestabilizovalo dvojpilierový dôchodkový systém a vyše 6,5 miliardy eur, ktoré nasporili občania, bolo spravodlivo zhodnotených a reálne využitých na pôvodný účel, teda skvalitniť život ľudí na dôchodku,“ uviedol Most-Híd.

SaS

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripomenula, že 2. dôchodkový pilier na Slovensku sa už bude otvárať štvrtýkrát v jeho desaťročnej histórii. „Ak niekto zo sporiteľov považuje sporenie na dôchodok na svojom osobnom dôchodkovom účte za nevýhodné, mal na vystúpenie z 2. piliera už tri možnosti. V druhom pilieri sú dnes len tí občania, ktorí v minulosti už prehodnotili svoje rozhodnutie a sú v ňom preto, lebo si uvedomujú, že inak slušný dôchodok vo vyššom veku mať nebudú,“ skonštatoval poslanec za stranu SaS Jozef Mihál.

Zároveň uviedol, že o niekoľko rokov sa na Slovensku začne zvyšovať dôchodkový vek, ešte viac sa zhorší valorizácia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne a možno očakávať aj ďalšie negatívne zmeny, vynútené zhoršujúcou sa demografickou situáciou na Slovensku.

Preto by mali podľa SaS niektorí ľudia zvážiť, či nevyužijú možnosť vstúpiť do 2. piliera. „Veríme, že otvorenie 2. piliera využijú na vstup tí občania, ktorí dnes v ňom nie sú, a to najmä ľudia vo veku do 50 rokov a všetci tí, ktorí majú nadpriemerné príjmy. Mali by tak vo vlastnom záujme urobiť, ak chcú, aby v čase odchodu do dôchodku neboli odkázaní na stále znižujúce sa zdroje Sociálnej poisťovne,“ dodal Mihál.