Opel výrazne skráti pracovný čas, dôvodom je prepad predaja v Rusku

0 600
Ilustračné foto. TASR - Štefan Puškáš

Rüsselsheim 17. júla (TASR) – Nemecká automobilka Opel plánuje vo svojich továrňach Eisenach a Rüsselsheim výrazne skrátiť pracovný čas. Podľa predbežných plánov do konca roka sa vo fabrike v Eisenachu bude pracovať kratšie 25 dní a v Rüsselsheime 15 dní. Dôvodmi sú odchod Opla z ruského trhu a stagnácia na európskom automobilovom trhu. Informovala o tom agentúra DPA.

Opel v marci oznámil, že v dôsledku krízy sa koncom roka 2015 stiahne z Ruska. V tomto roku pôvodne plánoval v Rusku predať viac než 80.000 vozidiel, no očakávaný prepad dokáže vzostup na iných trhoch vykompenzovať len čiastočne. Skrátením pracovného času sa chce Opel prispôsobiť trhovej situácii, aby sa okrem iného znížili aj skladové zásoby a s nimi súvisiace náklady.

Automobilka zároveň vyjadrila presvedčenie, že trend postupného rastu z posledných dvoch rokov bude aj naďalej pokračovať. Od januára do júna tohto roka predal Opel celkovo 582.300 vozidiel, čo predstavuje medziročný vzostup o 3 %. V celej Európe sa vlani predalo 18,7 milióna vozidiel, v porovnaní s rekordným rokom 2007 to však bolo takmer o 4,5 milióna menej. Pozorovatelia v tomto roku neočakávajú žiadne výraznejšie oživenie.