Odbory v trnavskej automobilke vyhlásili štrajkovú pohotovosť

0 758
Ilustračné foto. TASR - Lukáš Grinaj

TRNAVA– Odbory v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Stalo sa tak po tom, čo sa misia sprostredkovateľa z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v kolektívnom vyjednávaní skončila neúspechom.

Odbory a zamestnávateľ nenašli prienik vo svojich predstavách ďalšieho odmeňovania zamestnancov závodu.

Štrajková pohotovosť platí od dnešnej 12. hodiny. Podpredseda OZ KOVO PCAS Marek Vítek pre TASR povedal, že o 13.15 a o 14.15 hodine počas výmeny výrobných zmien budú o tomto informovať na zhromaždeniach pracovníkov. „Zároveň začíname zbierať podpisy na vyhlásenie ostrého štrajku. Potrebujeme, aby sa k tomu vyjadrilo 50 percent kmeňových zamestnancov plus jeden. Na vyhlásenie potrebujeme mať viac ako polovicu súhlasných stanovísk z tohto počtu,“ povedal Vítek. V automobilke je podľa jeho slov viac ako 2700 kmeňových zamestnancov. Podpredseda odborov predpokladá, že podpisy sa im podarí zozbierať zhruba do troch týždňov.

Rokovania o dodatku ku kolektívnej zmluve v PSA Peugeot Citroën Slovakia zaškrípali na požiadavke fixného zvýšenia platov, ktoré chceli odborári. Vedenie závodu ponúklo jednorazové odmeny, ktoré však súhrn percentuálneho zvýšenia miezd nedosahovali. Spor o odmeňovaní za prítomnosti sprostredkovateľa zahŕňal podľa Víteka dva písomné návrhy a tri dni opakovaných rokovaní. „Boli by sme nakoniec aj pristali, aby v roku 2015 išlo o jednorazové odmeny, ale k 1. januáru 2016 sme žiadali už fixné zvýšenie platov a tu sme sa nedohodli,“dodal Vítek.

Hovorca PSA Peugeot Citroën Slovakia Peter Švec pre TASR uviedol, že rokovanie skončilo zatiaľ bez dohody, aj keď vedenie automobilky prišlo s viacerými kompromisnými návrhmi. „Napriek finančným stratám Skupiny PSA pretrvávajúcim už tri roky bola navrhnutá mimoriadna odmena za rok 2015 vo výške 400 eur, tiež zvýšenie platov v roku 2016 o 27 eur, čo pre výrobných zamestnancov s minimálnou mzdou znamená prilepšenie o 4,2 percenta, a mimoriadnu odmenu 200 eur,“ informoval Švec. Zamestnávateľ zároveň podľa jeho vyjadrenia navrhol zaviesť nové odmeňovanie flexibility. Odborová organizácia však návrhy zamestnávateľa odmietla.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

Súvisiace články