Od mája sa zvýši materská dávka aj rodičovský príspevok

0 1183
Ilustračné foto. FOTO: TASR/BYE

Bratislava – Rodičia si od mája tohto roka finančne prilepšia. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zvýši materská dávka.

Právnu normu predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, nakoľko sa k tomuto kroku zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení.

Prijatím novely sa zvýši percentuálna sadzba materského zo súčasných 70 % denného vymeriavacieho základu na 75 %. „Vplyvom predmetného opatrenia budú mať osoby poberajúce materské nárok na približne 100 % čistého príjmu, ktorý dosahovali pred vznikom nároku,“ skonštatovalo ministerstvo práce v predkladacej správe k novele s tým, že jej cieľom zlepšiť finančnú situáciu rodín s deťmi.

Výška materského sa od 1. mája tohto roka upraví aj tým rodičom, ktorí začali poberať materské pred 1. májom tohto roka a poberajú ho aj po 30. apríli 2017.

Vzrastie aj rodičovský príspevok

Od 1. mája tohto roka vzrastie na Slovensku rodičovský príspevok. Zvýši sa zo súčasnej úrovne 203,20 eura na 213,20 eura. Vyplýva to z novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Právnu normu predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Rodičovský príspevok sa na Slovensku nezvyšoval v rokoch 2014, 2015 ani 2016, pretože sa neupravovali sumy životného minima. „Návrhom sa zabezpečí zvýšenie rodičovského príspevku nad rámec zákonom ustanovenej úpravy sumy rodičovského príspevku,“ objasnil rezort práce.

Rodičia starajúci sa o dieťa by si tak mali podľa ministerstva finančne polepšiť. Nárok na tento príspevok majú rodičia do troch rokov veku dieťaťa, alebo do šiestich rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.