Od apríla môže hypotéku pre mladých získať viac ľudí

0 1698
TASR/František Iván

Mladí ľudia, ktorí sa rozhodnú kúpiť dom či byt, majú šancu v bankách využiť aj hypotéku pre mladých. Od apríla tohto roku pritom viac mladých do 35 rokov môže požiadať o zvýhodnenú hypotéku. Zvýšila sa totiž maximálna výška príjmu žiadateľa o 123,5 eura na 1242,8 eura.

„Ak partneri žiadajú o hypotéku spoločne, súčet ich príjmov by nemal presiahnuť dvojnásobok tejto sumy,“vysvetlila vedúca oddelenia úverov VÚB Angelika Farkašová. V prípade manželov a partnerov je tak výhoda v tom, že sa berie do úvahy dvojnásobná suma, teda 2485,6 eura, ktorá sa porovnáva voči ich spoločnému priemernému príjmu.

Jednou z výhod spočítavania príjmov je, že ak partneri žiadajú o hypotéku spoločne a jeden z nich nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať až 2485,6 eura.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR každý štvrťrok zverejňuje priemernú mzdu v národnom hospodárstve, od ktorej sa odvíja horná hranica príjmu pre žiadateľov o zvýhodnenú hypotéku pre mladých. Horný limit na jej získanie je vo výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Banky preto odporúčajú klientom pravidelne sledovať meniacu sa hranicu na jej získanie.

Hypotéku pre mladých môžu získať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov od poskytnutia hypotéky a dotáciou k úrokovej sadzbe môže žiadateľ dostať na úver vo výške do 50.000 eur. Požičaná suma zároveň nesmie prekročiť 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekročí niektorú z uvedených podmienok, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

„Pri maximálnej hypotéke vo výške 50.000 eur so splatnosťou na 30 rokov sa dá vďaka zvýhodneniu usporiť mesačne aj viac ako 72 eur, čo za 5 rokov trvania zvýhodnenia predstavuje sumu prevyšujúcu 4300 eur,“ doplnila Farkašová. Okrem finančnej úspory umožňuje hypotéka pre mladých znížiť splátky na polovicu alebo odložiť splátky istiny počas dvoch rokov pri narodení dieťaťa. Výhodou dotovanej hypotéky je aj to, že akúkoľvek jej časť možno kedykoľvek počas prvých piatich rokov splatiť bez poplatku.