Obchodníci s ľuďmi lákajú na inzeráty práce s podozrivo vysokou odmenou

0 676
Ilustračné foto. Archív TASR

BRATISLAVA – Podozrivo vysoká odmena, nepodložená garancia spokojnosti, všeobecný popis práce, žiadny kontakt na firmu, reklamné fotografie jej pracovníkov – to sú veci, ktoré by si mali všímať tí, ktorí si cez inzerát hľadajú prácu v zahraničí. Veľmi jednoducho totiž môžu naletieť na podvodnú pracovnú ponuku a stať sa obeťou obchodovania s ľuďmi.

Ministerstvo vnútra v marci zorganizovalo preventívno-edukatívnu kampaň, keď za tri dni oslovili na internete prostredníctvom sociálnych sietí 740.000 ľudí a ponúkli im trojtisícový zárobok v zahraničí. Na web www.superzarobok.sk, ktorý vykazoval všetky znaky podvodnej a falošnej stránky, potom prišlo 41.000 ľudí a napriek nedôveryhodnosti webu sa naň zaregistrovalo 2300 ľudí. Nalákať jednu obeť tak podľa ministerstva nestálo viac ako desať eur, pričom obchodovanie s ľuďmi je jedným z najvýnosnejších nelegálnych biznisov.

Rezort vnútra preto vystríha, na čo všetko si treba dávať pri internetových ponukách a inzerátoch pozor. „Na podvodných weboch zvykne vyskočiť okno s lákavou sumou, môže sa tiež objaviť v nadpise článku alebo iba v texte. Ak je táto neoverená suma prehnane vysoká a nie je bližšie špecifikovaná, môže ísť o podvod,“ upozorňuje ministerstvo vnútra.

Uchádzači o prácu by si mali tiež podľa rezortu všímať, či odporúčania pôsobia dôveryhodne, alebo je tam očividne vložená reklamná fotografia z internetu bez šance identifikovať konkrétneho človeka. „Ak tiež nie je garancia spokojnosti ničím podložená, teda nie je to overiteľná a reálne existujúca organizácia či združenie, je to iba pekný obrázok na internete,“ pripomína ďalej rezort vnútra.

Ak rovnako nie je vôbec jasné, kde daná spoločnosť sídli, aké sú jej kontaktné údaje a meno zodpovednej osoby pre prípad núdze, tak je podľa rezortu veľká pravdepodobnosť, že ide o vymyslenú spoločnosť. Všímať si tiež treba, či ľudia na fotkách, ktorí majú byť pracovníkmi firmy, nevyzerajú na fotkách umelo a neprirodzene, či tam sú ich kontakty alebo formulár na otázky.

Ministerstvo pripomína, že každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania za úhradu, ktorý je dostupný na stránke úradov práce www.upsvar.sk. „Podrobne sa informujte o činnosti agentúry, vypýtajte si referencie od jej klientov. Overte si adresu svojho budúceho zamestnávateľa a to, či vôbec existuje,“ radí ministerstvo, ktoré pri vyhľadávaní pracovných ponúk v zahraničí odporúča navštíviť stránku siete EURES (European Employment Services) www.eures.sk. Základné informácie možno získať aj na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.

„Pracovnú zmluvu tiež podpisujte len v jazyku, ktorému dobre rozumiete,“ upozorňuje ďalej ministerstvo. V zmluve má byť uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. „Nikdy neprijímajte nelegálnu prácu a vycestujte až keď podpíšete pracovnú zmluvu, získate pracovné povolenie alebo víza,“ pripomína rezort.

Za obdobie rokov 2002 až 2011 sa podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO) stalo obeťami nútenej práce vrátane sexuálneho vykorisťovania celosvetovo až 21 miliónov ľudí. Deti tvorili 5,5 milióna obetí (26 percent), ženy a dievčatá 55 percent, muži a chlapci 45 percent. Obeťami sexuálneho vykorisťovania bolo 4,5 milióna osôb a 14 miliónov sa stalo obeťami nútenej práce, a to najmä v poľnohospodárstve, stavebníctve, vo výrobe alebo v domácnosti. Tieto čísla však nie sú konečné. Ďalšími formami obchodovania s ľuďmi sú najmä odoberanie orgánov, zneužívanie na páchanie trestnej činnosti, a to vrátane nútených sobášov a núteného žobrania.