Nový merací štandard má zjednotiť meranie kancelárií na celom svete

0 582
Ilustračné foto. TASR - Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Nový medzinárodný merací štandard IPMS (International Property Measurement Standards) má za cieľ zjednotiť spôsob, akým sa počíta úžitková plocha kancelárskych budov.

Rozdiely medzi jednotlivými trhmi môžu byť pre nejednotné meranie až 24 %. Na Slovensku sa podľa poradenskej spoločnosti Colliers International diskusia na túto tému ešte ani nezačala.

Na svete dnes existujú desiatky meracích štandardov. „Každá krajina, dokonca každá organizácia meria samostatne. Ak chce šéf firmy prenajať kancelárie pre 100 ľudí v Dubaji, Hongkongu, Indii a Londýne, vždy si prenajme iné metre, pritom tá budova môže byť rovnaká a súvisí to práve s meracím štandardom,“ upozornila riaditeľka divízie prenájmu administratívnych priestorov spoločnosti Michaela Horeličanová.

Napríklad v Indii možno do využiteľnej plochy zahrnúť aj vonkajšie plochy, ako sú parkoviská a spoločné priestory. Inde sa zas rátajú len klimatizované priestory. Aj developéri na Slovensku používajú niekoľko systémov merania. Najčastejšie sa využíva BOMA a GIF, spoločnosť HB Reavis má vlastný merací štandard.

Rozdiely medzi veľkosťami úžitkových plôch, ktoré sa merajú podľa rôznych štandardov, sa tak môžu pohybovať v rozpätí až do 24 %. „To znamená rozdiely nielen v skutočne využiteľnej úžitkovej ploche, ale predovšetkým dramatické rozdiely vo výške nájomného,“ zdôraznila Horeličanová.

Nový medzinárodne prijatý štandard merania podľa nej umožní investorom, prenajímateľom a nájomcom presnejšie si porovnať budovy a priestory v nich naprieč rôznymi trhmi. Jednotný štandard prináša transparentnosť, znižuje riziko a uľahčuje medzinárodný predaj nehnuteľností.

IPMS zhotovili experti z 11 krajín sveta a aktuálne sa už využíva pri meraní kancelárskych priestorov v Dubaji či na Novom Zélande. Pripravujú sa však aj medzinárodné meracie štandardy pre rezidenčné, priemyselné a maloobchodné priestory.

Horeličanová je presvedčená, že odborná diskusia na túto tému by sa mala začať aj na Slovensku. Pôsobí tu totiž viacero svetových firiem, pre ktoré sú odlišné pravidlá merania v jednotlivých krajinách zmätočné. „Nie je to výhodné len pre jednu alebo druhú stranu, naozaj sa to snaží zladiť všetky meracie štandardy nejakým spôsobom spolu, aby všetci vedeli, na čom sú, globálne aj lokálne,“ uzavrela.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Henrich Mišovič