Nízke ceny zákaziek už nie sú pre stavebné firmy najväčším strašiakom

0 775
TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 30. septembra (TASR) – Stavebný sektor na Slovensku rastie, a tak pre riaditeľov stavebných firiem prestali byť najväčším problémom v podnikaní nízke ceny zákaziek. Vyplýva to z najnovšej analýzy slovenského stavebníctva za 3. štvrťrok, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť CEEC Research. Ceny zákaziek tentoraz prekonala byrokracia a nekvalitná legislatíva, ktorá získala horšie hodnotenie.

Ako sa uvádza v analýze, stavebný sektor by mal tento rok zakončiť v plusových číslach. Ďalší kladný vývoj predpovedá 83 % šéfov stavebných firiem tiež v budúcom roku. „Väčšie množstvo zákaziek odsunulo problém s nízkymi cenami oproti minulému roku až na druhú priečku všetkých problémov, ktoré riaditeľov stavebných spoločností trápia a zároveň limitujú ich firmy v raste,“ konštatuje analytická spoločnosť.

Stavebné firmy sa najčastejšie sťažovali na byrokraciu zo strany štátu a nekvalitnú legislatívu. Tá podľa nich bráni rýchlejšiemu rozvoju ich podnikania. Na stupnici od nuly do 10, kde desiatka predstavuje limity, ktoré ohrozujú existenciu firiem, tento faktor ohodnotili číslom 7,6. Vo svojich hodnoteniach pritom riaditelia od roku 2012 stále pritvrdzujú. Práve v roku 2012 označili tento faktor číslom 7,1, v roku 2014 bolo číslo o ďalšie 0,2 bodu vyššie (7,3).

Druhou najväčšou komplikáciou je pre stavebné spoločnosti nízka cena realizovaných zákaziek (7,5). V minuloročnej analýze v rovnakom období hodnotili práve tento faktor ako najhorší (7,7). Na tomto poradí sa zhodli firmy bez rozdielu veľkosti. V opačnom poradí bodovali byrokraciu (7,3) a nízke ceny zákaziek (7,7) iba firmy, ktoré sa venujú inžinierskym stavbám.

Tretím faktorom limitujúcim spoločnosti v raste je veľmi tvrdá konkurencia, ktorá získala v hodnotení 5,6 bodu. Medzi iné obmedzenia, ktoré firmy vymenovali, patria predovšetkým zvýšená platobná neschopnosť odberateľov, korupcia alebo neskorá úhrada faktúr. Dlhodobo najmenej významným obmedzením pre podnikanie v odbore je vplyv počasia.