Nezamestnanosť v štátoch OECD klesá len pomaly

0 784
TASR/AP

Paríž – Nezamestnanosť v členských štátoch Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) klesá len pomaly a stále je oveľa vyššia ako pred vypuknutím globálnej finančnej a hospodárskej krízy v rokoch 2007 a 2008. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa najnovších údajov organizácie so sídlom v Paríži počet nezamestnaných v celom regióne OECD, do ktorého patrí aj Slovensko, by mal tento rok klesnúť na približne 42 miliónov zo 45 miliónov ľudí na konci minulého roka, ale stále bude o 10 miliónov vyšší ako pred krízou.

OECD zároveň upozorňuje, že počet dlhodobo nezamestnaných zostáva „neprijateľne“ vysoký. Viac ako tretina nezamestnaných je totiž bez práce dlhšie ako rok. To je nárast o 77 % od roku 2007. A šance ľudí, ktorí sú nezamestnaní dva a viac rokov, že si nájdu prácu, sú ešte nižšie.

OECD predpovedá, že priemerná nezamestnanosť v 34 štátoch, ktorého sú jeho členmi, bude tento aj na budúci rok klesať len postupne. Predpovedá, že priemerná miera nezamestnanosti sa zníži zo 7,1 % na konci minulého roka na 6,6 % v 4. kvartáli 2016. V Grécku a v Španielsku sa pritom nezamestnanosť udrží nad hranicou 20 %.

Generálny tajomník OECD Ángel Gurria preto vyzval vlády, aby konali už teraz a zabránili situácii, keď sú dlhodobo bez práce milióny ľudí, prípadne sa neustále hýbu medzi nezamestnanosťou a krátkodobou, sezónnou a slabou platenou prácou.