Nezamestnanosť v Poľsku by mohla do konca roka klesnúť pod 10 %

0 892
Ilustračné foto. TASR - Milan Kapusta

VARŠAVA – Miera nezamestnanosti v Poľsku by mala do konca roka 2015 klesnúť a ak si ekonomika udrží súčasné solídne tempo rastu, môže nezamestnanosť dosiahnuť jednociferné číslo. Vyhlásil to dnes poľský minister práce Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ktorého citovala agentúra PAP.

Podľa neho ak si poľská ekonomika udrží doterajšie tempo rastu zhruba na úrovni 3 % (vo 4. kvartáli jej výkon stúpol medziročne o 3,1 % a v 3. štvrťroku o 3,3 %) a aj aktivita firiem a spotrebiteľské výdavky budú pokračovať v raste, miera nezamestnanosti by mohla do konca roka klesnúť pod hranicu 10 %.

Na ilustráciu, v januári 2015 vzrástla miera registrovanej nezamestnanosti v Poľsku na 12 % z decembrových 11,5 %. Ministerstvo práce odhaduje, že vo februári nezamestnanosť v najväčšej postkomunistickej ekonomike v rámci Európskej únie stagnovala a v nasledujúcich mesiacoch začne klesať.

Minister Kosiniak-Kamysz v tejto súvislosti vyhlásil, že od začiatku transformácie poľskej ekonomiky nemalo nikdy toľko ľudí prácu ako dnes. Podľa predbežných údajov sa počet nezamestnaných v evidencii poľských úradov práce vo februári 2015 medziročne znížil až o 336.999 osôb, čo bol ich najväčší úbytok za sedem rokov. A zároveň firmy v Poľsku vytvorili vo februári až 95.00 nových pracovných pozícií, teda zhruba o tretinu viac ako v januári.

 

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Milan Kapusta