Nebankovky budú potrebovať licencie

0 914
Foto: TASR/ ŠTEFAN PUŠKÁŠ

Nebankové spoločnosti budú môcť poskytovať pôžičky len v prípade, ak budú mať licenciu.

BRATISLAVA – Udeľovať im ju bude Národná banka Slovenska (NBS). Túto zmenu prináša novela zákona o spotrebiteľských úveroch a pôžičkách, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Cieľom návrhu je zvýšiť transparentnosť a výkon kontroly na trhu spotrebiteľských úverov.
Zákon stanovuje, akým spôsobom budú môcť subjekty získať povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Toto povoľovacie konanie má nahradiť v prípade nebankových spoločností proces zápisu do registra veriteľov. „Na banky sa licencovanie vzťahovať nebude, keďže vykonávajú uvedenú činnosť na základe bankového povolenia. Kontrolu a dohľad nad činnosťou veriteľov poskytujúcich spotrebiteľské úvery preberie v celom rozsahu NBS,“ vysvetlil rezort financií. Povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov bude obmedzené alebo neobmedzené.
Ďalšou novinkou je, že spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery budú povinné nahliadať do registra údajov o spotrebiteľských úveroch. Na základe informácií z tohto registra by mali podľa MF SR vedieť lepšie posúdiť, či bude klient schopný pôžičku splácať. „Veriteľ je na základe zákona povinný poskytovať po uzatvorení zmluvy o spotrebiteľskom úvere aspoň do jedného registra zákonom stanovené údaje. Vzhľadom na povinnosť veriteľa nahliadať do registra údajov o spotrebiteľských úveroch sa písomný súhlas so spracovaním osobných údajov nahrádza súhlasom spotrebiteľa na základe zákona,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Spoločnosti by mali do registra poskytovať údaje napríklad o výške poskytnutého úveru, dátum jeho splatnosti, ale aj omeškanie splátok zo strany spotrebiteľa.
Opatrenia obsiahnuté v novele vychádzajú z Koncepcie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú schválila vláda SR v januári tohto roka. Zákon nadobudne účinnosť od 1. apríla tohto roka.