Na zníženie cien po zavedení 10-% DPH budú dozerať kontrolné hliadky

0 654
Tesco, ilustračné foto. FOTO TASR/AP

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny na 10 % si už podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) obchodné reťazce nedovolia len tak obísť.

Bratislava – Aby sa však toto opatrenie naozaj premietlo do konečných cien, vláda chce s obchodníkmi rokovať, podpísať s nimi memorandá, či zaviesť kontrolné hliadky. Fico to vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.
„Budeme s nimi rokovať, prinútime ich podpísať memorandá, zavedieme kontrolné hliadky, budú naozaj pokuty. Toto všetko máme pripravené,“ vymenoval premiér. Pretože, ak chce vláda investovať do tohto opatrenia 100 miliónov eur, mala by to podľa neho verejnosť pocítiť. „Nemôže to skončiť vo vreckách obchodných reťazcov,“ zdôraznil.
Zníženie DPH na vybrané potraviny je jedným z opatrení druhého sociálneho balíčka, ktorý v sobotu (23. mája) predstavila strana Smer-SD. Mala by sa zaviesť pri mlieku, masle, chlebe, pečive a všetkých druhoch čerstvého mäsa. „Chceme do toho okruhu dať aj čerstvé sladkovodné ryby,“ dodal Fico.
Šéf KDH Ján Figeľ však pripomenul, že vláda už mala možnosť DPH znížiť. Bývalá vláda Ivety Radičovej totiž pri zvyšovaní DPH z 19 % na 20 % upravila zákon. A to tak, aby sa pri znížení schodku verejných financií pod 3 % automaticky znížila DPH naspäť na 19 %. „Robert Fico tento článok vyhodil zo zákona a tým pádom ponechal vyššiu DPH,“ opísal Figeľ. Fico tak podľa neho de facto zvýšil daň o jedno percento.
Sám Figeľ pritom podľa vlastných slov v diskusii s ministrom financií hovoril o tom, aby vláda znížila DPH. Ak to nechce urobiť paušálne, tak nech sa zníži na niektoré vybrané oblasti. Figeľ vtedy navrhoval lieky, knihy, potraviny a ubytovanie v cestovnom ruchu. „Ak má nižšia DPH pomôcť, musí byť naviazaná nielen na sociálnu otázku, ale aj na miestny rozvoj,“ odôvodnil Figeľ.