Na tieto pozície hľadajú firmy zamestnancov na vianočnú sezónu

0 996
TASR/František Iván

Bratislava – Firmy už začali nábor zamestnancov pred vianočným obdobím. Nové posily potrebujú najmä obchodné reťazce, logistické sklady, call centrá, ale aj e-shopy. Potvrdzujú to viacerí personalisti.

„Predvianočné nábory už určite cítiť. Najmä dodávatelia do obchodných reťazcov a sklady už naberajú pracovníkov, ktorí postupne vykryjú zvýšené potreby predvianočného trhu,“ konštatovala pre TASR výkonná riaditeľka pracovno-personálnej spoločnosti Index Nosluš Darina Mokráňová.

Podobné skúsenosti majú aj personalisti zo spoločnosti McRoy Slovakia či Manpower. „Zvýšený záujem je najmä z oblasti maloobchodu, logistiky, ale i zo strany call centier. Dôvodom je zvýšený predaj v tomto období súvisiaci s Vianocami, ktorý sa ale neprejavuje iba v tradičných kamenných obchodoch,“ doplnila podpredsedníčka predstavenstva McRoy Slovakia Jana Mesárová.

Podľa jej slov sa čoraz viac presadzujú aj elektronické predajné kanály, akými sú napríklad e-shopy, ktoré naberajú tiež nových ľudí. Doručované zásielky totiž podľa nej musí niekto pripraviť a zabaliť, preto viac ľudí potrebujú aj logistické sklady. „Call centrá zas naberajú ľudí nielen pre ponuku tovarov koncovému zákazníkovi, ale aj pre zisťovanie spokojnosti zákazníkov so službami a produktmi zo strany maloobchodných predajcov. Zvýšený dopyt sa pohybuje v tisícoch pracovných miest,“ uviedla Mesárová.

Firmy pritom záujemcom ponúkajú rôzne druhy pracovných úväzkov. „Ide o sezónne práce, takže firmy najčastejšie využívajú dohody alebo pracovné zmluvy na dobu určitú,“ priblížil manažér marketingu a náboru v spoločnosti Manpower Jiří Halbrštát.

Aj podľa Mokráňovej firmy ponúkajú ľuďom prácu na dohodu, skrátený úväzok, ale i na trvalý pracovný pomer. „Ponuka je aktuálne relatívne vysoká, čo súvisí aj s vysokou ponukou iných prác, teda odlevom pracovníkov i do iných odvetví ako tých, ktoré sú naviazané priamo na vianočný trh,“ dodala Mokráňová.