Na Slovensku je bez práce každý štvrtý mladý človek

1 1002
Ilustračná snímka, TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 31. augusta – Na konci júla 2016 evidovali úrady práce na Slovensku 18.126 absolventov bez práce. Vyše 60-% podiel na tomto počte tvorili absolventi vysokých škôl. Pre študentov je ideálne, ak získavajú svoje prvé pracovné skúsenosti v odbore už počas štúdia. Možnosť kombinovať teóriu s praxou vo vlastnom odbore im dávajú čoraz populárnejšie trainee programy.

V podiele mladých nezamestnaných vo veku do 25 rokov v rámci európskej dvadsaťosmičky patrí Slovensku nelichotivá šiesta priečka. Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat dosiahla ku koncu júla 2016 nezamestnanosť mladých v SR úroveň 24 %. Európsky priemer je nižší, na úrovni 18,8 %.

„Najvyššiemu podielu nezamestnaných mladých už dlhodobo čelí Španielsko, kde je bez práce takmer každý druhý mladý do 25 rokov. Takmer 40-% nezamestnanosť mladých trápi aj Talianov. O niečo horšie ako SR je na tom ešte Chorvátsko, Portugalsko a Francúzsko,“ vysvetľuje hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Najväčší prílev absolventov zaevidovali úrady práce na Slovensku zo spoločenskovedných odborov. Necelá polovica nezamestnaných absolventov (45,44 %) bola pritom bez práce dlhšie ako pol roka.

Čím dlhšia je prestávka medzi ukončením školy a nástupom absolventa do zamestnania, tým zložitejšie je potom jeho uplatnenie. Riaditeľ Odboru ľudských zdrojov ČSOB Martin Dobiaš študentom odporúča, aby využili možnosť pracovať ešte skôr, ako s diplomom v ruke opustia brány škôl.

„Ako veľmi vhodný nástroj sa javia trainee programy. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pri prijímacom pohovore často zaváži, ak má absolvent za sebou trainee program. Títo absolventi totiž do práce na plný úväzok nenastupujú ako nováčikovia, ale ako rozhľadení kolegovia, ktorí už majú za sebou skúsenosti a vyznajú sa vo fungovaní finančnej inštitúcie. Pozitívnou správou je, že tieto programy na Slovensku využíva stále viac spoločností a z rôznych oblastí,“ dodáva Dobiaš.

Pre študentov je trainee program vynikajúca príležitosť nielen aplikovať teóriu do praxe, ale postupne si zvykať aj na pracovný režim. V neposlednom rade si aj finančne prilepšia, nakoľko ide o platenú stáž.

V ČSOB sa Trainee program veľmi dobre osvedčil. V uplynulý ročníkoch ho absolvovalo už 57 študentov, pričom 80 % z nich dostalo po jeho ukončení od ČSOB pracovnú ponuku na trvalý pracovný pomer. Aj preto otvára jeho ďalší ročník. Do 15. septembra 2016 sa do neho môžu prihlásiť študenti štvrtého a piateho ročníka VŠ, ktorých zaujmú obsadzované pozície. Príležitosť majú študenti z celého Slovenska, nakoľko banka obsadzuje pozície vo viacerých regiónoch.