Na podanie odložených daňových priznaní ostáva osem dní

0 799
Ilustračné foto. TASR - Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Takmer 14.000 občanov a firiem si odložilo podanie daňového priznania k dani z príjmov na september tohto roka. Na podanie priznaní majú ešte osem dní, keďže posledným dňom je 30. september. Dovtedy je potrebné nielen podať daňové priznanie, ale daň aj zaplatiť.

„Odklad priznania mohli tento rok opäť využiť všetky firmy aj občania. Najviac o tri mesiace pokiaľ mali príjmy len zo Slovenska, v prípade príjmov zo zdrojov v zahraničí bola maximálna lehota na odklad šesť mesiacov,“informovala TASR hovorkyňa Finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.

Do konca apríla, teda mesačný posun oproti termínu, využilo okolo 3800 daňových subjektov. Dvojmesačný odklad do konca mája takmer 3700 a najdlhší možný odklad tri mesiace si zvolilo takmer 125.500 daňových subjektov. Ide o tých, ktorí mali vlani príjmy len zo Slovenska. Približne 13.700 daňovníkov si odložilo podanie daňového priznania až na september 2015. Ide o občanov a firmy, ktoré mali za minulý rok príjmy aj zo zdrojov v zahraničí.

Daňové priznanie podáva každý občan, ktorého príjem za minulý rok prekročil hranicu 1901,67 eura a nerobí mu ročné zúčtovanie zamestnávateľ. Sadzba dane je 19 %. Pre právnické osoby platí, že daňové priznanie je povinná podať každá firma bez ohľadu na výšku príjmov v roku 2014. Ďalšie číselné údaje potrebné k vyplneniu tlačív sú k dispozícii na portáli finančnej správy www.financnasprava.sk.