Ministerstvo práce: Sprísnenie agentúrneho zamestnávania bolo na mieste

0 980
Ilustračné foto. Archív TASR

Bratislava 2. augusta (TASR) – Po piatich mesiacoch od sprísnenia pravidiel agentúrneho zamestnávania (od 1.3.) rezort práce zaznamenal pozitívne reakcie nielen agentúrnych zamestnancov, ale aj korektných agentúr dočasného zamestnávania. Ako povedal TASR hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michal Stuška, tieto reakcie potvrdzujú, že kroky smerom k vyššej ochrane agentúrnych zamestnancov boli správne.
„Novými pravidlami sa im zabezpečuje vyššia ochrana a viac práv. Po novom, ak agentúrny zamestnanec nedostane porovnateľnú mzdu ako interný zamestnanec, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo obdobnú činnosť, stáva sa za jej zaplatenie spoluzodpovedným užívateľský zamestnávateľ,“ upozornil Stuška. Pripomenul tiež, že agentúry už nemôžu doplácať mzdu prostredníctvom cestovných náhrad, ktoré zamestnancom ukrajovali z ich budúcich dôchodkov, či nemocenských dávok.
„Vyriešila sa aj situácia, keď boli agentúrni zamestnanci prepúšťaní zo dňa na deň. Zamestnancom, ktorí pracujú na dobu určitú, musí plynúť pri predčasnom skončení pracovného pomeru zo strany agentúry výpovedná lehota, alebo sa dohodnú na skončení pracovného pomeru s odstupným,“ povedal Stuška.
Obmedzilo sa aj dočasné pridelenie zamestnanca k tomu istému zamestnávateľovi. Možné je predĺžiť ho alebo opätovne dohodnúť v rámci 24 mesiacov najviac štyrikrát. Zmeny obmedzujú aj činnosť agentúr bez povolenia, ktoré nechceli dodržiavať porovnateľné podmienky.
MPSVR, z dielne ktorého novela vyšla, zareagovalo na prax, keď mnohí agentúrni zamestnanci boli často konfrontovaní zneužívaním ich práce. V súčasnosti je 911 povolení na činnosť ADZ, ktoré vydalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.