Ministerka G. Matečná: Slovenská pôda si zaslúži ústavnú ochranu

0 777
Poľnohospodárstvo je odvetvím, ktoré má veľkú šancu poskytnúť prácu nekvalifikovaným a dlhodobo nezamestnaným ľuďom na Slovensku. Skonštatovala to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (na snímke) počas návštevy Farmy Kissová v Šarovciach v okrese Levice 22. septembra 2016.
Bratislava 8. apríla  – Slovenská pôda si zaslúži ústavnú ochranu. Uviedla to dnes v relácii RTVS Sobotné dialógy šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v diskusii s opozičným poslancom Národnej rady SR Martinom Feckom (OĽaNO-NOVA), členom parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Chceme, aby sa zamedzilo špekulatívnemu nákupu pôdy, ústavná zmena je len prvým krokom. Uvidíme, v akej podobe ústavná zmena v parlamente prejde, následne sa chceme zaoberať najmä zákonom o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ako aj zákonom o nájme poľnohospodárskej pôdy,“ zdôraznila Matečná. Vláda podľa nej chce zaviesť do poľnohospodárskej legislatívy inštitút tzv. aktívneho poľnohospodára, ktorý bude musieť aspoň tri roky aktívne hospodáriť na pôde v SR.

Ostatné výhrady Európskej komisie k obmedzovaniu prevodov pôdy na Slovensku nebude podľa nej možno v legislatíve zohľadniť. „Zahraniční podnikatelia, ktorí chcú seriózne hospodáriť na pôde v SR, si slovenskú pôdu môžu napríklad aj prenajať, podmienky prenájmov sú štandardné,“ upozornila.

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA podľa Fecka vždy od svojho vstupu na politickú scénu zaujímala téma ochrany pôdy. Hnutie chce podporovať predovšetkým slovenských poľnohospodárov, pretože priemerná plocha poľnohospodárskej pôdy na obyvateľa na Slovensku dlhé roky klesá. Opozičnému poslancovi pri ochrane pôdy na Slovensku chýbajú však vykonávacie vyhlášky. „V regiónoch si úrady totiž často svojvoľne vykladajú príslušné zákony. Dochádza aj k ľudským zlyhaniam,“ povedal.

Dvojaká kvalita potravín v EÚ je podľa Matečnej neprípustná. Kritiku v Bruseli na uvedenú tému prijali členské štáty rôzne, niektoré sa nad takýmito praktikami čudovali, lebo sa u nich nevyskytujú. „Napríklad Fínsko však takéto praktiky na spoločnom trhu EÚ odsúdilo,“ podčiarkla. Podľa Feckovho názoru MPRV počas minuloročného predsedníctva SR v Rade EÚ málo akcentovalo problematiku dvojakej kvality potravín na spoločnom trhu.