Miera preplatenosti úveru závisí od úrokovej sadzby a dĺžky splácania

0 725
Ilustračné foto. TASR/AP

BRATISLAVA – Od roku 2008 do r. 2010 klesli ceny nehnuteľností o 20 %. Viacerí investiční špecialisti predpovedali, že už sú cenovo na dne a budú už len rásť.

Priemerný dlžník s 30-ročnou hypotékou, ktorý využíval jednoročnú fixáciu úrokovej sadzby, zaplatil od roku 2010 na úrokoch 20 % z výšky úveru. Pritom dlh sa za toto obdobie znížil iba o 9 %.

Podľa analytika portálu FinančnáHitparáda Pavla Škriniara zmierniť stratu a možno dosiahnuť mierny zisk mohli tí, ktorí kúpenú nehnuteľnosť prenajímali. Celkový efekt však závisel od nákupnej ceny a výšky nájmu. Z nájmu sa dali uhrádzať platby banke a sčasti aj náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti. To však iba za podmienky, že majiteľ našiel platiacich podnájomníkov počas celého obdobia.

Miera preplatenosti úveru závisí od dĺžky splácania a výške úrokovej sadzby. Čím dlhšie splácanie a vyššia úroková sadzba úveru, tým vyššia preplatenosť. Úvery čerpané pred viac ako piatimi rokmi by pri stabilných úrokoch mali mať preplatenosť až 116 %. Avšak vplyvom znižovania úrokových sadzieb sa aj preplatenosť postupne znižovala. Ak by sa súčasné sadzby najbližších 30 rokov nemenili, tak preplatenosť by bola na úrovni 33,06 %.

Nehnuteľnosť má po 30 rokoch pri 2,5-% raste svojej ceny dvojnásobnú hodnotu. Preplatenosť úveru pri 2,5-% úroku je „iba“ 42,24 %. Dlžník síce úver preplatí o takmer polovicu, no úverom získa nehnuteľnosť, ktorá má v čase splatenia dlhu v porovnaní s dneškom dvojnásobnú hodnotu.