Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 8,04 %

0 748
Ilustračné foto

Bratislava – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v marci tohto roka úroveň 8,04 %. V porovnaní s februárom 2017, keď bola 8,39 %, klesla o 0,35 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 1,85 p. b. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Marián Valentovič.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v treťom mesiaci tohto roka 219.149 osôb. „Medzimesačne, v porovnaní s februárom 2017, poklesol stav o 9516 osôb. Medziročne sa znížil o 49.410, čo je o 18,40 % osôb menej,“ vyčíslil.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v marci tohto roka 9,45 %. „Medzimesačne klesla o 0,35 p. b., medziročne sa znížila o 2,24 p. b.,“ spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v marci 257.558 osôb. Medzimesačne sa znížil o 9661 osôb. „Medziročne poklesol o 60.123 osôb, čo je o 18,93 % menej,“ doplnil šéf ÚPSVR.

V treťom mesiaci bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 78 okresoch, v jednom okrese bol zaznamenaný nárast.

Ku koncu marca tohto roka bolo na úradoch práce voľných 44.821 pracovných miest. „V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo nárast o 4012 miest,“ dodal Valentovič.

Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) za poklesom nezamestnanosti možno hľadať aj viaceré realizované projekty na podporu zamestnávania. „Projekty majú pozitívny vplyv na trh práce. V minulom mesiaci bol spustený projekt, ktorý sa týkal 12 znevýhodnených okresov, vo výške 5 miliónov eur. Máme záujem, aby nielen ubudol počet ľudí v evidencii, ale aby sa vytvorili nové pracovné miesta v samotných okresoch. Vývoj je pozitívny,“ skonštatoval Richter s tým, že v súčasnosti sú už len tri okresy, v ktorých je nezamestnanosť nad 20 %. „Očakávam, že v priebehu dvoch mesiacov ostane už len jeden okres, a to je Rimavská Sobota, kde budeme mať záujem urobiť všetko, aby sa stav zlepšil, aby sme ku koncu roka už nemali okres, ktorý by mal vyše 20-% nezamestnanosť,“ podotkol Richter. Pozitívne sa podľa neho vyvíja aj situácia v prípade dlhodobo nezamestnaných. „Viac ako jedna tretina z tých, ktorí sa za uplynulý rok zamestnali, boli evidovaní viac ako 4 roky na úradoch práce,“ dodal Richter.