Mesto Prešov chystá zmeny v priemyselnom parku, prichádza aj nový investor

0 2816

Prešov 17. marca (TASR) – Mesto Prešov chystá zmeny v priemyselnom parku IPZ Záborské. V návrhu rozpočtového opatrenia, ktoré v pondelok (16.3.) zobrala na vedomie Mestská rada, sa uvádza, že mesto poskytne finančný transfer spoločnosti IPZ, a. s. v likvidácii, z titulu ukončenia procesu likvidácie. 

O správu priemyselného parku IPZ Záborské sa bude po novom starať podľa primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej spoločnosť Prešov Real. Do areálu priemyselného parku mieri aj nový investor.

Firma Draka Comteq Slovakia, s. r. o., na výrobu dátových káblov má už v Prešove prevádzku na Strojníckej ulici, no chce sa presťahovať. Zastupiteľstvo jej schválilo zámer na odkúpenie 60.000 štvorcových metrov (m2) pozemkov v priemyselnom parku za 29 eur za m2. Na ďalších 40.000 m2 majú predkupné právo. O tom rozhodlo zastupiteľstvo ešte v januári tohto roka.

„Ak sa podarí zrealizovať ich plány, že do septembra postavia novú výrobnú halu, tak súčasný počet 100 zamestnancov v meste Prešov, by sa mohol postupne zvýšiť o ďalších 150. Tým, že je to spoločnosť so zahraničnou účasťou, potrebujeme doriešiť detaily v zmluve a tiež problémy týkajúce sa odberu elektrickej energie,“ uviedla primátorka.

Mesto na svoje náklady bude zrejme musieť zvýšiť kapacitu trafostanice v IPZ, pretože, ak si spoločnosť odkúpi pozemky, mesto im bude musieť zabezpečiť podmienky na ich využívanie a súčasný stav trafostanice podľa primátorky nepostačuje. Prvá etapa rozšírenia kapacity by mohla stáť asi 70.000 eur, no projekt je ešte v štádiu spracovávania.

Zmluve o kúpe pozemkov so spoločnosťou by sa malo venovať už najbližšie Mestské zastupiteľstvo v Prešove na svojom rokovaní 30. marca. Vtedy by mali poslanci schváliť okrem zmluvy s firmou aj nové rozpočtové opatrenie a ďalšie materiály.