M. Beblavý chce zúžiť skupinu ľudí podávajúcich majetkové priznania

0 573

Bratislava 22. mája (TASR) – Skupina verejných funkcionárov, ktorí sú povinní podávať majetkové priznania, by sa mala okresať o 70 percent. U tých, čo zostanú, sa majú kontrolné mechanizmy sprísniť tak, aby informovanie o majetku nebolo len formalitou. Navrhuje to poslanec Národnej rady SR (nezaradený) a podpredseda Siete Miroslav Beblavý, ktorý v úvode 11. rokovacieho dňa 51. parlamentnej schôdze plénu predstaví svoj nový zákon o majetkových priznaniach.

„Štát úplne zbytočne buzeruje viac ako 135.000 verejných zamestnancov, ktorých núti podávať majetkové priznania. Tieto dokumenty však nikto reálne nekontroluje a jedinou skutočnou činnosťou príslušných kontrolných úradov je ich archivácia,“ tvrdí Beblavý.

Majetkové priznania muselo k 31. marcu podať okrem 6644 verejných funkcionárov aj približne 135.000 verejných zamestnancov. „Musia ich podávať nielen tí, u ktorých to má zmysel, ako napríklad sudcovia, prokurátori, policajti či úradníci vo významných pozíciách, ale napríklad aj každý hasič či radový referent na úrade práce,“ pripomína Beblavý s tým, že nenašiel jediný prípad, kedy by majetkové priznanie verejného zamestnanca viedlo k jeho postihu.

Okruh povinných osôb by sa mal teda zúžiť na policajtov, colníkov, sudcov, prokurátorov, predstavených v štátnej službe, štatutárov vo verejnej službe, veliteľov v rámci profesionálnych vojakov, výlučne nadriadených v hasičskom a záchrannom zbore a horskej záchrannej službe a ďalších zamestnancov, ktorých určí štatutár v internom predpise. Počet ľudí s povinnosťou podať majetkové priznanie tak klesne na približne 40.000 osôb, čo je menej ako 30 percent súčasného stavu.

Títo zamestnanci majú vypĺňať štandardizovaný dotazník, ktorý bude mať skutočnú výpovednú hodnotu. „Preverovať údaje bude rezort vnútra, keďže pod neho bude patriť viac ako tretina tých, ktorým táto povinnosť zostane, a keďže má v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku aj na to vytvorené najlepšie predpoklady,“ dodal Beblavý.

Plénum bude v dnešný skrátený rokovací deň hovoriť aj o ďalších opozičných návrhoch zákonov. Na programe schôdze ich ostalo ešte 30.