Kúpele Luhačovice chcú zamestnať viac Slovákov

0 639
Ilustračné foto. TASR - archív

Luhačovice (TASR) – Kúpele Luhačovice v Zlínskom kraji v Českej republike si dlhodobo udržiavajú pozíciu Slovákmi najnavštevovanejších českých kúpeľov. Ročne ich navštívi okolo 2000 Slovákov, ktorí tak patria k najpočetnejšej zahraničnej klientele. Kúpele v Luhačoviciach navštívi ročne asi 30.000 kúpeľných hostí, zahraničná klientela tvorí asi 10 %.

Podľa výkonného riaditeľa kúpeľov Jiřího Dědeka Luhačovice nie sú len cieľom kúpeľných a wellness pobytov či jednodenných výletov, ale viac ako 100 rokov aj tradičným zamestnávateľom Slovákov a miestom stretávania českej a slovenskej kultúrnej a politickej reprezentácie.

„Dôvodom je jazyková, kultúrna a geografická blízkosť a bohatá história vzájomných vzťahov. Luhačovice sú po ceste vzdialené iba 25 kilometrov od hraničného priechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 kilometrov od Trenčína a 165 kilometrov od Bratislavy. Táto blízkosť zatraktívňuje Luhačovice, lebo umožňuje zamestnancom bezproblémové dochádzanie z miesta trvalého bydliska, napríklad na týždňovky. Slováci v Luhačoviciach najčastejšie zastávajú pracovné pozície fyzioterapeutov, masérov a všeobecných sestier,“ konštatoval Dědek.

Ako dodal, zo súčasných 600 zamestnancov kúpeľov je 32 pôvodom zo Slovenska. Spoločnosť mieni počty zamestnaných Slovákov zvyšovať a nahradiť tak úbytok českého personálu, ktorý dlhodobo chýba, hlavne kvôli práci v Nemecku a Rakúsku. Poukázal aj na fakt, že zamestnávanie Slovákov je bezproblémové, v ČR sa uznávajú doklady o vzdelaní a praxi. Skúsenosti s nimi sú veľmi pozitívne.

V súčasnosti by sme radi posilnili tím, a preto aj na Slovensku hľadáme nových pracovníkov. Záujem máme o fyzioterapeutov, lekárov, masérov, čašníkov, servírky a kuchárov. Kúpele môžu ponúknuť aj ubytovanie za veľmi prijateľné sumy,“ doplnil riaditeľ.