Klienti sú pri kúpe auta čoraz náročnejší

0 866
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Bratislava 12. mája (TASR) – Štandardy pri kúpe ojazdeného vozidla sa každým rokom zvyšujú. Zatiaľ čo v roku 2008 bol podľa štatistík AAA AUTO vybavený klimatizáciou približne každý druhý predaný ojazdený automobil, v minulom roku sa klimatizácia nachádzala v 83 % vozidiel, ktoré si našli nového majiteľa.

Bezpečnostné prvky a prvky výbavy, ktoré sa ešte v roku 2008 radili k nadštandardnej výbave, boli v roku 2014 medzi bežnou v predávaných ojazdených vozidlách.

„Keďže ľudia trávia v automobiloch cez deň veľa času, pozorujeme, že naši zákazníci majú častejšie záujem o autá s bohatšou výbavou ako pred niekoľkými rokmi,“ uvádza Karolína Topolová, generálna riaditeľka spoločnosti. Prvkom s najvýraznejším nárastom bol tempomat, ktorý sa v minulom roku nachádzal v 38 % predaných vozidlách v porovnaní so 7 % v roku 2008.

Zo štatistík spoločnosti ďalej vyplýva, že zatiaľ čo požiadavky na výbavu automobilov sa zvyšovali, preferencie ohľadne značiek sa zmenili len minimálne. Už v roku 2008 bola najpredávanejším ojazdeným autom Škoda Fabia s necelými 15 %, nasledovali ju Škoda Felícia a Škoda Octavia. V roku 2014 bolo zo všetkých predaných ojazdených vozidiel najviac Fabií s 10,98 %, Octavií bolo predaných len o dve desatiny percenta menej a na treťom mieste sa umiestnil VW Passat, ktorý bol v roku 2008 až na 13. mieste.

TASR informovala spoločnosť AAA Auto.