KDH: Pri elektronickom trhovisku navrhujeme limit 10.000 eur

0 643
Verejné obchodovanie na webe v priamom prenose - EKS (elektronické trhovisko). Na snímke webstránka projektu. TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Opozičné KDH by chcelo zvýšiť limit pre povinnosť obstarávať cez elektronické trhovisko zo súčasných 1000 eur na 10.000 eur.

Pozmeňujúci návrh v tomto zmení predložia kresťanskí demokrati k vládnej novele zákona o verejnom obstarávaní, o ktorej bude parlament rokovať na budúci týždeň.

KDH pripomína, že premiér Robert Fico (Smer-SD) v liste starostom a primátorom z 13. mája sľúbil, že ešte na májovej schôdzi NR SR sa zvýši limit pre povinnosť obstarávať cez elektronické trhovisko na 3000 až 5000 eur.„Súčasný limit totiž komplikuje verejné obstarávanie starostom a primátorom. V susedných krajinách je limit oveľa vyšší, napr. v Rakúsku 10.000 eur, v ČR 60.000 eur,“ argumentuje KDH.

Predseda Kresťanskodemokratickej samosprávy a primátor Levoče Milan Majerský tvrdí, že Ficom avizované zvýšenie je nedostatočné až kozmetické. „Myšlienka zavedenia elektronického trhoviska je dobrá. Ale prevedenie a jeho aplikácia v praxi je ťažko uplatniteľná. Zhodli sa na tom všetci primátori a starostovia,“ zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii.

Podpredseda KDH Pavol Zajac na margo samotnej vládnej novely zákona, ktorá má riešiť problém schránkových firiem vo verejných obstarávaniach a najmä odhaľovať koncových užívateľov výhod, povedal, že vláda nechala alibisticky prípravu tejto právnej normy na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). „V zákone sa rieši problematika konečných užívateľov výhod len pri verejnom obstarávaní. Žiadne ďalšie vzťahy so štátom nie sú riešené, ako napr. drobné obstarávanie, štátne dotácie, štátna investičná pomoc, nakladanie s majetkom štátu a samosprávy, ako aj nakladanie s prostriedkami z verejného zdravotného poistenia,“ povedal Zajac.

Aj preto ide podľa jeho slov len o imitáciu dôsledného preskúmavania konečných beneficientov, keďže na ich odhalenie má stačiť čestné vyhlásenie, o koho vlastne ide. „A až keď vznikne podozrenie a ÚVO alebo tretia strana dá podnet, úrad môže preskúmavať pravdivosť a úplnosť dokladov. Platí, že keď ktokoľvek nasadí do takejto firmy bieleho koňa, ktorý formálne splní všetky náležitosti zákona, nikto nebude môcť takúto firmu postihnúť a verejnosť sa nedozvie o dohodách v pozadí,“ upozornil Zajac.

KDH je preto pripravené podporiť pozmeňujúci návrh Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Exministerka spravodlivosti presadzuje, aby štatutár schránkovej firmy, ktorý neuvedie do registra konečných užívateľov výhod pravdivé informácie, čelil finančnej sankcii. Schránkové firmy by tiež mali mať podľa Žitňanskej povinnosť zapísať sa do registra nielen v prípade verejného obstarávania, ale aj v prípade čerpania eurofondov, nadobúdania majetku štátu či výberu zdravotného poistenia. „Cez verejné obstarávania prechádza len 20 percent verejných zdrojov a tých zostávajúcich 80 percent financií by zostalo týmto zákonom nedotknutých,“ upozornila poslankyňa.

Žitňanská svoj pozmeňujúci návrh najskôr predniesla na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR. Poslanci Smeru-SD, ktorí majú väčšinu, za jej návrh ruku nezdvihli. Žitňanská tak bude mať možnosť predložiť svoj pozmeňujúci návrh ešte v pléne.

Boris Susko (Smer-SD) Žitňanskú upozornil, že jej návrh je nedostatočný. Podľa jeho slov totiž hovorí len o povinnosti zverejniť údaje v registri, ale nerieši, čo sa bude diať, ak dôjde k porušeniu. „Teraz sú v návrhu zákona len verejné obstarávania, lebo ÚVO má celý tento proces vyriešený. Rozšírenie aj na ďalšie čerpanie verejných zdrojov si vyžaduje zmenu oveľa viac zákonov,“ upozornil.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Michal Svítok