KAŽIMÍR: Slovensko má za sebou jednu z najlepších jarí od krízy

0 435
Na archívnej snímke minister financií SR Peter Kažimír. TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Slovenská ekonomika má za sebou jar, ktorá je z hľadiska výsledkov zamestnanosti, ekonomického rastu či domáceho dopytu asi najlepšou od začiatku krízy v roku 2009. 

Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Kažimír takto zareagoval na najnovšiu prognózu Európskej komisie (EK), ktorá Slovensku odhaduje na tento rok rast hospodárstva na úrovni 3 % a v budúcom roku jeho zrýchlenie na 3,4 %.

Podľa ministra financií sa potvrdzuje aj charakteristika rastu slovenskej ekonomiky, keďže niekoľko mesiacov po sebe je motorom ekonomiky domáca spotreba. „Je z podstaty bezpečnejším motorom ako samotný zahraničný dopyt,“ zdôraznil Kažimír. Na Slovensku, ale aj v zahraničí si pritom podľa neho všetci uvedomujú riziká, ktoré sú prítomné a sú predovšetkým geopolitického charakteru.

Kažimír tiež pripomenul, že EK vníma pozitívne odpočítateľnú položku Slovenska pri zdravotných odvodoch, ktorá je nasmerovaná pre nízkopríjmových zamestnancov. Zároveň doplnil, že vláda plánuje prijať rozpočet na budúci rok s deficitom 1,93 % HDP. „Prvýkrát v histórii by sme chceli prijímať štátny rozpočet s deficitom pod 2 %,“dodal minister. Toto je podľa neho dôkaz, že štát zotrvá na ceste k vyrovnanému hospodáreniu, ktoré je podľa neho stále možné dosiahnuť v roku 2017.

„Teším sa z týchto informácií, pretože sa tým len potvrdzuje, že súhrn vonkajších faktorov a veľmi ofenzívnej vládnej politiky prináša úspechy. Ak sa naplní prognóza EK a naozaj budúci rok budeme druhá najrýchlejšie rastúca ekonomika v rámci EÚ, to hovorí za všetko,“ reagoval na aktuálnu prognózu komisie premiér Robert Fico (Smer-SD).

Vyzdvihol, že rast nad úrovňou 3 % pozitívne vplýva na tvorbu pracovných miest. Zároveň to podľa premiéra vytvára vláde SR priestor na realizáciu projektov, na ktoré možno v čase ťažkej konsolidácie verejných financií nebol dostatočný priestor.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Štefan Puškáš