Kadúc chce zaviesť vekový limit pre prácu vo verejnej správe

0 1430
TASR/Radovan Stoklasa

Pracovať vo verejnej správe by malo byť možné maximálne do dosiahnutia 63. roku života tak, ako je to v tretine členských štátov EÚ. V novele zákona o štátnej službe to navrhuje poslanec OĽaNO Miroslav Kadúc, ktorý to považuje za jedno zo systémových riešení nezamestnanosti. Právnu normu predložil na septembrovú schôdzu Národnej rady SR.

BRATISLAVA – „Dovŕšením veku 63 rokov sa skončí pracovný pomer zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme alebo štátnozamestnanecký pomer štátneho zamestnanca, a to priamo zo zákona. Návrh zákona sa týka výlučne verejnej správy. Nebude sa tak týkať súkromnoprávnych vzťahov, kde by štát spravidla zasahovať nemal,“ vysvetľuje Kadúc.
Podľa jeho slov ide o zavedenie systémového a ústavne konformného riešenia, ktoré pomôže zvýšiť zamestnanosť nielen mladých ľudí či absolventov vysokých škôl vo verejnej správe, ale aj bežných ľudí bez práce. „Hovoríme o niekoľkých tisícoch nezamestnaných. Navyše obmedzí sa súbežné poberanie platu aj dôchodku, pričom znížením nezamestnanosti sa samovoľne znížia aj výdavky štátu na nezamestnaných občanov,“ tvrdí Kadúc.
Poslanec je presvedčený, že je zbytočným plytvaním, ak vláda dotuje zamestnanecké miesta miliónmi eur a pritom má riešenie priamo pod nosom. „Podľa môjho názoru je pokrytecké, ak jediným dôvodom neprijatia takejto úpravy má byť strata voličov, ktorí poberajú dôchodky a ktorých si vláda takto de facto kupuje,“ uviedol.
Kadúc tvrdí, že v súčasnosti je veľká skupina osôb vykonávajúcich svoju činnosť vo verejnej správe, ktorá je v dôchodkovom veku a súčasne okrem príjmu poberá aj starobný dôchodok. Jeho novela však nemá zasiahnuť ľudí vo verejnej správe, ktorí majú veľmi nízky dôchodok. Dotkne sa len tých, ktorí poberajú dôchodok aspoň na úrovni 1,5 násobku sumy životného minima.