J.RICHTER: Zvýšenie príspevku pre opatrovateľov je dôležité opatrenie

0 1222
TASR/Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Zvyšovanie materskej dávky, znižovanie nezamestnanosti, či zvýšenie príspevku pre opatrovateľov postihnutých detí a dôchodcov. Toto sú podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) v roku 2016 hlavné výzvy pre jeho rezort. 

„Výziev je veľa. Hlavnou je naďalej zvyšovať zamestnanosť a znižovať nezamestnanosť. Aj v sociálnej oblasti je veľa výziev,“ podotkol pre TASR Richter.

Podľa jeho slov v budúcom roku bude nevyhnutné pripraviť úplne novú koncepciu zákona o sociálnych službách, a to podľa stupňa odkázanosti<i>. „Jedno z opatrení tretieho sociálneho balíka je  zvýšenie príspevku pre opatrovateľov. Som presvedčený, že to bude v značnej miere motivovať tých, ktorí sa starajú o svojich rodinných príslušníkov, prípadne matky, pokiaľ sa starajú o ťažko zdravotne postihnuté deti,“ </i>skonštatoval Richter s tým, že zvýšenie príspevku pre opatrovateľov považuje za veľmi dôležité opatrenie.

Súčasná vláda chce zvýšiť základnú sumu tohto príspevku z 220,52 eura mesačne na 247,62 eura mesačne, čo podľa rezortu práce predstavuje zvýšenie o približne 30 eur mesačne. Zároveň sa má zvýšiť hranica ochrany príjmu z 1,4-násobku sumy životného minima na 1,7-násobok sumy životného minima, čo podľa ministerstva predstavuje zvýšenie hranice o približne 60 eur mesačne. Ako už avizoval aj premiér Robert Fico, uvedené zmeny môžu priniesť opatrovateľovi ročné zvýšenie peňažného príspevku o 1000 eur. Zvýšenie príspevku a hranice ochrany príjmu budú mať vplyv aj na štátny rozpočet, a to vo výške 30 miliónov eur ročne a dotkne sa približne 33.000 osôb.

<i>“Bude to jedna z prvých priorít, ktorá v novom funkčnom období musí byť realizovaná. Legislatívny proces plánujeme spustiť ešte v priebehu prvého polroka budúceho roka, vrátane prípravy zákona o sociálnych službách,“</i> podotkol Richter.

Ministerstvo práce naďalej plánuje pokračovať v opatreniach zameraných na podporu zamestnanosti. <i>“Máme záujem pokračovať vo všetkých úspešných projektoch, ktoré sme realizovali nielen v oblasti politiky zamestnanosti, ale aj v sociálnej politike, a to prostredníctvom nového operačného programu. Týka sa to terénnych opatrovateľských služieb, ale aj komunitných centier,“</i> priblížil minister práce.

Začiatkom roka by sa mal začať realizovať aj nový projekt zameraný na opatrovateľské služby. Mal by sa spustiť v januári, najneskôr vo februári. <i>“Ak bolo zamestnaných 3600 ľudí v predchádzajúcom operačnom programe, minimálne takýto počet, možno aj viac, bude v novom programe, pretože máme záujem spustiť aj ‚úväzkové‘ riešenia, teda polovičné úväzky, podľa individuálnych prípadov,“</i> dodal Richter.