J. RICHTER: Dôchodcovia rokovali s premiérom o DPH u potravín, aj o dôchodkoch

0 934
Na archívnej snímke Ján Richter. TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Monitoring poctivosti zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) u potravín, ale aj problémy valorizácie starobných dôchodkov dominovali témam dnešného rokovania premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) na Úrade vlády SR.

Informoval o tom po stretnutí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD).

„Cieľom stretnutia bolo vyzdvihnúť vzájomnú spoluprácu a zároveň si pomenovať niektoré otvorené veci. Pán premiér okrem iného naznačil aj úlohu, ktorú si zobrali za svoju zástupcovia JDS, týkajúcu sa kontroly zníženia DPH. Prebrali sme aj viaceré veci, ktoré JDS otvorila, napríklad valorizáciu dôchodkov či opatrovateľské služby. Bavili sme aj o otázke možného tzv. trinásteho dôchodku s tým, že by sa vianočný príspevok k dôchodku postupne mohol transformovať do tejto pozície,“ priblížil Richter.

Seniori plánujú podľa slov predsedu JDS Jána Lipianskeho začať vykonávať monitoring cien vybraných potravín a príslušnej DPH okolo 15. novembra tohto roku, pričom ďalší monitoring DPH a cien vykonajú okolo 30. novembra. Po znížení sadzby u vybraných cien potravín od januára 2016 sa kontrolovanie cien má zintenzívniť.

Na kontrolovaní DPH v obchodných reťazcoch sa podľa Lipianskeho zúčastnia vždy dvaja poverení členovia základnej organizácie JDS, ktorých je na Slovensku vyše 1100. „Za solídny prístup zo strany obchodníkov budeme považovať približne 8-% pokles ceny vybraných potravín, z dôvodu zníženia sadzby DPH,“ dodal predseda JDS.