Inkasná spoločnosť: Dlhy má 17-ročný tínedžer, ale aj 94-ročný dôchodca

0 1286
Ilustračné foto. TASR - František Iván

BRATISLAVA – Tri eurá na jednej strane, na druhej až 352.654 eur. Taký je rozdiel medzi najnižším a najvyšším evidovaným dlhom, ktorý v roku 2015 zaznamenala inkasná spoločnosť EOS KSI Slovensko venujúca sa správe a manažmentu pohľadávok. Bez zaujímavosti nie je ani vekové rozpätie dlžníkov. Kým najmladší mal 17 rokov, najstarší 94.

Priemerná výška pohľadávky, ktorú eviduje spoločnosť EOS KSI Slovensko za minulý rok, bola niečo cez 578 eur. Ide o pohľadávky voči konečným spotrebiteľom. Vysoký objem dlhov sa podarilo vymôcť. Spoločnosť dosiahla v tomto smere 30-% úspešnosť. Najvyššia pohľadávka, ktorú sa vlani podarilo uhradiť, predstavovala 41.053,22 eura.

Podľa Michala Šoltesa, konateľa spoločnosti EOS KSI Slovensko, dlžníci by mali mať na pamäti, že v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom je dôležité predovšetkým komunikovať. Môže sa stať, že na niektorý zo svojich záväzkov nechtiac zabudnú a práve pre tieto prípady slúžia aj moderné softvérové riešenia ako napríklad EOS portál pre dlžníkov. Vďaka nemu majú prístup k svojim záznamom cez web.

Platí tiež, že inkasné spoločnosti venujúce sa manažmentu pohľadávok sa naďalej snažia dlžníkov nakontaktovať tradičnou cestou listov či telefonovania. Využívajú sa aj také formy komunikácie ako e-maily, SMS a kontakt prostredníctvom sociálnych sietí.

Práve na Slovensku sa uchytila prax, že veritelia neriešia problémy s dlžníkmi vlastnou cestou. Vo veľkej miere využívajú externé služby od spoločností, ktoré sa venujú manažmentu pohľadávok.

TASR informovala spoločnosť EOS KSI Slovensko.