Informačné technológie sú v Košiciach významným sektorom

0 595
Foto: TASR - Michal Svítok

Košice – Dosiahnutím magickej hranice 10.000 zamestnancov v sektore informačných technológií (IT) nadobúdajú mesto Košice a Košický kraj nový rozmer. Zamestnanci podľa predstaviteľov Košice IT Valley pracujú priamo z Košíc na projektoch v medzinárodnom prostredí a pre odberateľov po celom svete. Problémom je však nedostatok kvalifikovaných ľudí.

Z IT sektora sa za posledných desať rokov v Košiciach, respektíve v Košickom kraji, stal veľmi významný sektor. V roku 2006 tu v tomto sektore pracovalo 1000 ľudí. K dnešnému dňu je to viac ako 10.000 zamestnancov. Týchto 10.000 tvorí iba 3 % zamestnanosti kraja, pričom vyprodukujú 12 % hrubého domáceho produktu Košického kraja,“uviedol pre TASR vedúci Katedry regionálnych vied a manažmentu Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Peter Džupka.

Ako povedal, IT sektor pracuje s veľmi vysokou pridanou hodnotou. Na fakulte uskutočnili analýzu jeho ekonomických prínosov pre kraj. „Od neho je v Košickom kraji v iných sektoroch závislých približne 3500 pracovných miest,“ vysvetlil Džupka.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja a jedného zo zakladajúcich členov Košice IT Valley Zdenka Trebuľu vďaka pozitívnym úspešným príkladom investícií IT firiem prichádzajú ďalší investori. „Dôležité je aj to, že tak podporujeme rozvoj podnikateľsky priaznivého prostredia, ktoré napomáha zastaviť odchod obyvateľov z kraja,“ povedal.

V súvislosti s rozvojom IT priemyslu mesto Košice preukázateľne omladlo. Za ostatných 10 rokov sa tam znížil priemerný vek o 2 roky z 37,1 v roku 2006 na 35,13 v roku 2016. „V odbornej verejnosti sa o Košiciach začína hovoriť ako o európskom Silicon Valley. Pre mesto je to pozitívna správa predovšetkým z pohľadu nárastu zamestnanosti a využitia vzdelanostného potenciálu,“ dodal primátor Košíc Richard Raši.

Aktuálny rozvoj IT sektora v regióne a jeho podiel na HDP regiónu podľa predsedu Správnej rady Košice IT Valley Ivana Hrušku dlhodobo rastie, no prekážkou je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a možnosti rozvoja. „V IT priemysle sme sa dnes posunuli k vysoko kvalifikovanej práci, ktorá si vyžaduje minimálne stredoškolské vzdelanie v odbore IT, radšej vysokoškolské. Množstvo takýchto absolventov v Košickom kraji je maximálne 350 a my ich potrebujeme minimálne 700, v niektorých rokoch až 900,“ skonštatoval Džupka a dodal, že nedostatok pracovnej sily vyvoláva útoky medzi firmami, ktoré si navzájom kradnú zamestnancov a ponúkajú nezmyselné zvýšenia platov, čo vytvára inflačnú špirálu a tým ohrozuje IT trh v Košiciach.

Riešením je 20-miliónový projekt, ktorý dva roky nevieme schváliť na ministerstve školstva. Ten projekt sa volá IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Komplexne a celoslovensky rieši problém. Oslovíme viac ako 30.000 detí, rodičov, zmeníme sylaby, naučíme učiteľov učiť to, čo majú učiť, presvedčíme viac detí, aby išli študovať informatiku,“ priblížil Džupka.

Ďalej povedal, že ak nedôjde k zásadnej zmene v koncepcii vzdelávania v hlavnom a súvisiacich odboroch spomalí sa rozvoj v IT sektore. „Stagnujúci rast zahraničných firiem odradí od príchodu nové spoločnosti. Súčasný stav bude vrcholovým obdobím IT priemyslu v Košiciach a situácia bude následne postupne upadať,“ povedal Hruška.