Firmy ohlásili v prvom štvrťroku 2016 dopyt po pracovej sile

0 1390
Ilustračné foto. TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Slovenskí zamestnávatelia hlásia na obdobie január až marec 2016 optimistické náborové plány.

Nárast počtu pracovných síl očakáva 14 % zamestnávateľov, až 31 % veľkých spoločností nad 250 zamestnancov predovšetkým vo výrobe, logistike a obchode. Naopak, prepúšťanie ohlásili 4 % zamestnávateľov a 78 % nepredpokladá žiadne zmeny. K týmto výsledkom dospel prieskum Manpower index trhu práce. Podľa generálnej riaditeľky spoločnosti Manpower Slovenská a Česká republika Jaroslavy Rezlerovej ide o mimoriadne pozitívny výsledok. Slovensko sa tak v celkovom hodnotení 42 krajín ocitlo na popredných priečkach, keď sa dostalo do prvej tretiny celosvetového rebríčka.

„Výhľad prieskumu kopíruje krivku pozitívnych nálad na slovenskom trhu práce, ktorú sme zaznamenávali po celý rok 2015 a je pre začiatok budúceho roka opäť pozitívny. Prvý štvrťrok sme optimizmus slovenských zamestnávateľov zmerali na úrovni plus 10, ide o veľmi silný index, je to dobrá správa pre slovenský trh práce,“zhodnotila v rámci tlačovej konferencie riaditeľka Rezlerová. V Európe lepšie nálady zaznamenalo Turecko a Rumunsko. Výsledok prieskumu na Slovensku pripisuje Rezlerová jednak zlepšovaniu ekonomiky na Slovensku, na čo podľa nej reagujú aj zamestnávatelia. Priaznivým náladám medzi zamestnávateľmi nahrávajú aj signály o prichádzajúcich investíciách, ktoré budú znamenať tvorbu nových pracovných miest.

Náborové plány zamestnávateľov podľa odvetví hovoria, že najväčší záujem aj v prvom štvrťroku budúceho roka bude o pracovné sily v oblasti dopravy, skladovania a logistike.

„Naďalej je záujem o vodičov a skladových robotníkov. Tam sme zaznamenali index trhu práce plus 18 percentných bodov. Silný je aj spracovateľský priemysel (+14). Výroba, ktorá typicky v prvom štvrťroku viac obmedzuje počet pracovných miest, zdá sa, že na Slovensku, kde sa bavíme o automobilovom priemysle, bude pokračovať. Potvrdzuje to index (+14) vo výrobe, v spracovateľskom priemysle. Veľkým pozitívnym prekvapením pre nás je, že veľkoobchod, maloobchod s indexom +19 je typický tým, že tento segment je najsilnejší počas vianočných sviatkov. Očakáva sa, že po sviatkoch nebude prepúšťať, ale naopak, vytvárať nové pracovné miesta v prvom štvrťroku,“ povedala Rezlerová.

Dobrou správou pre tých, ktorí hľadajú prácu je, že spoločnosti si stále viac sťažujú, že nemôžu nájsť dostatok vhodných zamestnancov.

„Už neplatí, že nemôžu nájsť len dostatok odborníkov. Na Slovensku sú aj tisíce neobsadených voľných miest vo výrobe, skladovaní a call centrách. Najväčší dopyt zaznamenávame predovšetkým od našich klientov v automobilovom priemysle, elektrotechnickom priemysle a logistike. Celkové výsledky prieskumu zhoršuje predovšetkým zimná sezóna v poľnohospodárstve, ťažbe a hotelierstve. Opatrnosť pozorujeme naďalej vo väčšine malých firiem. Celkový optimizmus je však mimoriadne vysoký i napriek tomu, že ide o obdobie, ktoré je na trhu práce najslabšie,“ zhrnula generálna riaditeľka Manpower.