Finanční sprostredkovatelia hlásia za vlaňajšok nárast výnosov

0 534
Ilustračné foto. FOTO TASR/AP
BRATISLAVA – Finanční sprostredkovatelia zaznamenali za minulý rok na Slovensku nárast výnosov a pribudli im aj noví klienti. Vyplýva to z údajov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP), ktorej počet členov sa vlani medziročne zdvojnásobil na 30.

„V prípade členov, ktorí na trhu začínali, rástli, pochopiteľne, výnosy najrýchlejšie. V priemere však rástli výnosy v prípade našich členov, ktorí sú na trhu šesť a viac rokov, od 10 do 30 %,“ uviedla v správe pre médiá generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.
Ako vyplýva z údajov asociácie, finanční sprostredkovatelia zaznamenali nárast výnosov z neživotného poistenia. „V tejto časti sektora vykázali naši členovia v celkovom výsledku nárast až o 50 %. Kým v roku 2013 bolo uzatvorených 254.011 zmlúv, v roku 2014 až 596.171 zmlúv. Primerane k tomu vzrástli aj objemy ročného poistného. Ešte v roku 2013 bolo na úrovni 47,6 milióna eur, vlani už predstavovalo 89,9 milióna eur,“ doplnila Huttová.

V sektore hypotekárnych úverov tiež dosiahli dvojnásobný nárast, týka sa to počtu zmlúv aj objemov hypotekárnych úverov. Spotrebiteľské úvery medziročne vzrástli o 10 %.

„Potešil nás nárast v sektore kapitálového trhu, kde sme zaznamenali živý záujem klientov o investície do podielových fondov. Kým v roku 2013 bolo uzatvorených 9607 zmlúv s ročným objemom investícií na hranici 59,7 milióna eur, tak v roku 2014 naši členovia uzavreli 24.644 zmlúv s objemom investícií presahujúcich 103 miliónov eur,“ priblížila Huttová s tým, že záujem klientov v sektore kapitálového trhu podporili v minulom roku rastúce výnosy podielových fondov.

Ako ďalej vyplýva z údajov AFISP, vlani sa výrazne zvýšil aj objem sprostredkovaného neživotného poistenia. Huttová to zdôvodňuje tým, že Slováci už lepšie chápu pojem ochrany majetkových hodnôt a zodpovednosti za škodu spôsobenú v rôznych oblastiach, nielen pri povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel, ale aj pri podnikaní a rodinnom majetku. „Obyvatelia sa už komplexnejšie dívajú na svoj majetok a potrebu chrániť ho pred vznikom nečakaných škôd z prírodných javov, ale i pred krádežami, poškodzovaním tretími osobami, vandalizmom,“ dodala Huttová.

 

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP